Erotuomarin peruskurssi Turussa

Erotuomarin peruskurssi järjestetään Turussa 19.10. ja 26.10.2010.

Erotuomarin peruskurssi

Teräsrautelan koulu, Kokkisvuorenkatu 14, 20320 Turku

  • tiistai 19.10.2010 klo 18:00-21:00
  • tiistai 26.10.2010 klo 18:00-21:00

Kurssit toteutetaan luokassa, paitsi jälkimmäisen illan ensimmäinen 90 min salissa.

Viimeinen ilmoittautumispäivä kursseille on sunnuntai 17.10.2010.

Kouluttajat

Raimo Erkkilä ja Mikko Siivonen

Peruskurssi

Kenelle

Kurssi on tarkoitettu erotuomaritoimintaan mukaan haluaville. Kurssin alaikäraja on 15 v. (täytettävä joulukuun 2010 loppuun mennessä).

Kurssin hyväksytysti suorittaneet tulevat toimimaan nuorisoerotuomareina virallisissa alueen nuorten sarjaotteluissa.

Sisältö

Koulutuksessa perehdytään erotuomarina toimimisen alkeisiin luentotilassa ja harjoitellaan liikkumista ja viheltämistä salissa.

Varustus

Työskentelyä luentotilassa ja salissa, varustuksena muistiinpanovälineet ja 2. kurssi-iltana salivarustus (kurssilaiset osallistuvat itse tekemällä/kokeilemalla saliharjoitukseen).

Materiaali

  • Koripallon viralliset pelisäännöt
  • Perusopas
  • Alueen sarjamääräykset
  • Erotuomaripilli

Peruskurssi on erotuomarikoulutuksen ensimmäinen kurssi, kesto 6 h. Tällä koulutuksella tulee Nuorisoerotuomariksi ja saa määräaikaisen oikeuden toimia nuorten virallisissa sarjaotteluissa aputuomarina. Jatkaakseen, erotuomarioikeudet säilyttääkseen ja varsinaiseksi erotuomariksi eli Alue-erotuomariksi tullakseen on n. vuoden kuluessa suoritettava toiset 6 h, Erotuomarin jatkokurssi.

Hinta

Peruskurssin hinta on 45 euroa, joka laskutetaan osallistujilta jälkikäteen

(Peruutukset: etukäteen peruuttamattomasta kurssista peritään 20 euron peruutusmaksu.)

Ilmoittaudu tästä Ilmoittautumislomake

Huom. Kaikille kursseille mahtuu rajallinen määrä osanottajia. Kurssilaisille lähetetään sähköpostitse kirjallinen vahvistus.

Päivitetty

Kategoriat