Reshetkon tuore sopimus on kaksivuotinen, joka päättyy keväällä 2011. Reshetkon kohdalla ensi kausi on juhlavuosi, sillä kyseessä on kymmenes pelikausi Catzissa. Venäjän nuorten maajoukkueiden vakiokasvonakin kunnostautunut Reshetko on ollut nostamassa omalla panoksellaan Catzia II divisioonasta yhdeksi naisten SM-sarjan kärkijoukkueista.
Catz-kapteeni Kaisa Tuuren sopimus on puolestaan mallia 1+1 vuotta. Tuurella on SM-sarjan ja maajoukkueen lisäksi kokemusta Yhdysvaltojen yliopistosarjasta sekä kolmen kauden ajalta Espanjan pääsarjasta.
Tuleva finaalisarja on erityisesti Tuurelle merkityksellinen, sillä viime keväänä maajoukkuesentteri oli poissa loppuotteluista akillesjänteen katkeamisen takia.
Runkosarjassa Reshetko teki keskimäärin 14,3 pistettä ja kauhoi 7,4 levypalloa. Tuuren käsiin levypalloja tarttui 6,0, jonka lisäksi hän nosti 4,4 pistettä ja torjui 1,1 heittoa.
Catzilla on Reshetkon ja Tuuren sopimusten myötä joukkueen runko koossa myös ensi kaudeksi. Sopimukset ensi kaudesta löytyvät nimittäin myös Piia Harkolta, Vilma Kesäseltä, Anna Kuokkaselta, Reetta Piiparilta, Jelena Solovjevalta, Minna Steniltä ja Kaisa Valtakarilta. Joukkuetta täydennetään juniori-ikäisillä pelaajilla.
Lue myös seuraavat Koris.net-artikkelit:
- Naisten SM-mitalipelien otteluohjelma
- Espoo Team naisten finaaliin Catzin seuraksi
- Catz naisten SM-loppuotteluihin
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/