Meno Sparks-leirillä kävi työstä. Joukkue harjoitteli päävalmentajansa, NBA-legenda Michael Cooperin komennuksessa päivittäin kahdesti 3-4 tunnin jaksoissa.
– Selvisin läpi koko leiristä ja olen ihan tyytyväinen omaan pelaamiseeni Los Angelesissa. Leirin viimeisenä päivänä kokoonpanoa supistettiin ja tipuin. Valmentajat ja omistajat antoivat kuitenkin positiivista palautetta sekä vinkkejä mitä osa-alueita kehittää. Samalla heti toivottivat tervetulleeksi takaisin yhden tai kahden Euroopassa pelatun vuoden jälkeen, kertoo Sten.
Kirjainlyhenteen WNBA yhdistyminen pelaajaan korottaa yleisesti pelaajan markkina-arvoa.
– Tietenkin harmittaa, kun pääsin näinkin lähelle, mutta jo nyt leiri on poikinut paljon mielenkiintoisia yhteydenottoja.
– Kokemus oli kaiken kaikkiaan erittäin positiivinen. Oli hienoa päästä pelaamaan esimerkiksi Lisa Leslien ja Candace Parkerin kanssa. Mikäs siinä oli laidassa pelatessa, kun sisäänsyötöstä saattoi seurata donkki, Sten naurahtaa.
196-senttinen Leslie on kolminkertainen olympiavoittaja USA:n väreissä ja valittu WNBA:n arvokkaimmaksi pelaajaksi kolmesti. 193-senttinen Parker puolestaan johdatti Tennesseen kahteen peräkkäiseen yliopistomestaruuteen 2007 ja 2008 tullen valituksi ensimmäisenä tämän vuoden WNBA Draftissa.
– Oli mielenkiintoista nähdä mitä naiskoris on tuolla tasolla. Pelaajat ovat taitavia, isoja, vahvoja, nopeita ja pelaavat äärettömän kovaa. Itse jouduin kerran hetkeksi jopa pelintekijän paikalle, kun pelattiin isolla kokoonpanolla, selvittää 187-senttinen Sten.
”Maajoukkuekesää odotellessa”
Taalaliigan ilmapiiristä vaatimustason korostuminen jäi Stenille pysyvästi mieliin.
– WNBA:ssa “hyvä yritys” tai “hyvä idea” eivät merkitse mitään, tulosta on synnyttävä paineen alla tai pelaajalle ei ole mitään käyttöä. Valmentajat puhuivatkin meille siitä miten sarjassa jokainen pelaaja on todella hyvä, mutta ne pärjäävät, jotka suoriutuvat omasta roolistaan silloin kun pitää.
Vasta 22-vuotias Tiina Sten valmistuu tämän kevään aikana St. John’sin yliopistosta, jossa hän on opiskellut ja pelannut viimeiset neljä vuotta.
Urallaan Sten on ennättänyt pelata 23 aikuisten ja 83 nuorten maaottelua Suomi-paidassa. Lisää on tulossa, sillä hän liittyy ensi elo- ja syyskuussa EM-karsintasavottansa pelaavan naisten maajoukkueen vahvuuteen.
– Maajoukkuekesää odotellessa, päättää ammattilaiskentille tähtäävä Sten.
Suomi karsii EM-kisapaikasta samassa lohkossa Bosnia-Hertsegovinan, Italian, Puolan ja Turkin kanssa. Karsinta-avauksessa Suomi kohtaa Tapiolassa 13.8. Bosnia-Hertsegovinan.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_naiset/