Valmentaja Tommi Koskinen oli muokannut joukkueensa peluutusta hävityn avauskohtaamisen jälkeen. Piia Harkko pääsi avausviisikkoon ja kiitti jo taukoon mennessä 18 pisteen saldolla.
Harkon johdolla Catz sai otteluun räjähtävän alun. Lappeenrantalaiset johtivat reilun viiden minuutin jälkeen jo 21-5.
Kun Yelena Solovyeva (22 pistettä/7 levypalloa) ja Elena Reshetko (14/13) olivat palanneet tasolleen, riitti Tamara Tathamin (25/6) näyttävä esitys takaamaan selkeän kotivoiton.
Catz upotti täyden tusinan (12/31) kolmosia, joista kuusi (6/8) heitti kauden ennätyspisteensä 21 saldonnut Harkko.
– Puolet vähemmän menetyksiä, heittoprosentit paikalleen ja parempi puolustus, kiteytti Catzin valmentaja Tommi Koskinen voiton perustan.
Jo seitsemän peräkkäistä kotivoittoa finaaleissa
PeKasta vain Shanika Freemanin (29/7) hyökkäystilastot olivat kohdallaan.
– Mutta hänenkään puolustuspelinsä ei ollut kehuttavaa. Se oli koko joukkueelta laiskaa, harmitteli kotkalaisvalmentaja Seppo Kurki.
Tyrmäysalun jälkeen PeKa nousi parhaimmillaan kolmannella jaksolla pisteen päähän (58-57) Maiju Pekkarisen kolmosella, mutta ohi ei ollut Catzista lauantaina meneminen.
Viime kevät mukaan lukien PeKa ja Catz ovat tahkonneet loppuotteluissa seitsemän peräkkäistä kotivoittoa.
– Turha tätä tappiota on liikaa miettiä, koska meillä on yhä finaalisarjan kotietu, Kurki muistutti.
Kolmas finaali pelataan Kotkan Karhuvuoressa maanantaina. Urheilukanava televisioi ottelun suorana lähetyksenä.
Naisten SM-pudotuspelien tulokset, tulevat ottelut ja täydelliset tilastot löytyvät Koripalloliiton tilastopalvelusta, osoitteesta www.basket.fi.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/