Virolainen Hallik Lappeenrannan haaviin

Lappeenrannan NMKY on tehnyt ensi kauden kattavan sopimuksen 208-senttisen virolaislaituri Reinar Hallikin kanssa. Kotimaataan nuorten maajoukkuetasolla edustanut Hallik, 23, siirtyy Suomeen Ruotsista ja Sallén Basketista.

Sallénissa Hallikin joukkuekaverina pelasi maajoukkuesentteri Aki Ulander, joka siirtyi Lappeenrantaan jo aiemmin.

– Aki (Ulander) kehui Hallikia pelaajana sekä ihmisenä. Mies on ollut Lappeenrannassa sunnuntaista lähtien. Olemme harjoitelleet kahdesti päivässä ja Hallik on vakuuttanut, kertoi LrNMKY-luotsi Mika Turunen.

Hallik pelasi ennen Ruotsiin siirtymistään Rakveren riveissä Viron liigaa 7,1 pisteen ja 5,1 levypallon keskiarvoilla. Hallik muuttaa Lappeenrantaan heinäkuun alussa.

Kotoisen Korisliigan lisäksi FIBA EuroCupiin osallistuvalla Lappeenrannalla on nyt koossa yhdeksän pelaajasopimusta. Aiemmin joukkueeseen on kiinnitetty Jouko Järvinen, Tuukka Kulha, Boakai Lalugba, Roni Leimu, Pasi Riihelä, Juha Sten, Aki Ulander ja Petri Virtanen.

Joukkueen päävalmentaja Mika Turunen lähtee juhannuksena Las Vegasiin katsastamaan vielä yhtä amerikkalaispelaajaa ryhmäänsä.

Lappeenranta aikoo vahvistaa myös seuran valmennustiimiä. Seuraan palkataan heinäkuun lopulla päätoiminen valmentaja, jolla on rooli edustusjoukkueen valmennuksessa. Lisäksi hän toimii vastuuvalmentajana LrNMKY:n A-pojille sekä kakkosjoukkueelle.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/