Italialainen Jesi testaa Kauniston taitoja

Italian liigaan keväällä noussut Sicc Jesi on kutsunut nuoren suomalaislaiturin Ville Kauniston testiinsä. Jesi katsastaa kymmenen päivän ajan Kauniston taitoja. Kaunistolla on Suomessa jatkosopimus mestari-Kouvojen kanssa, joka kuitenkin mahdollistaa siirtymisen ulkomaille.

Kaunisto, 22, oli viime kaudella SM-runkosarjan paras suomalainen levypallomies ja myös pudotuspeleissä tärkeässä roolissa kouvolalaisjoukkueen matkalla SM-kultamitaleille. 204-senttinen Kaunisto viimeisteli runkosarjassa 17,1 pistettä ottelua kohden. Hän sijoittui SM-Koriksen paremmuustilastojen 20 parhaan joukkoon myös levypalloissa (9,1), riistoissa (1,74) ja torjunnoissa (0,66).

Pudotuspeleissä Kaunisto oli tasaisen Kouvot-miehistön paras korintekijä (16,9). Mestaruuden lopulta ratkaisseessa neljännessä SM-finaalissa Namika Lahtea vastaan Kaunisto teki peräti 31 pistettä.

Mikäli Kaunisto onnistuisi saamaan sopimuksen Jesin kanssa, tulisi hänestä kolmas suomalainen Italian huipputasoisessa pääsarjassa. Ennestään liigassa pelaavat Scavolini Pesaroa edustavat maajoukkuemiehet Hanno Möttölä ja Teemu Rannikko.

Toukokuussa Kaunisto kävi espanjalaisseura Giron testissä, mutta sopimusta ei syntynyt.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/

Päivitetty