Sääntömuutokset voimaan Suomessa 1.7.2000

Suomen Koripalloliiton liittohallitus kokoontui Helsingissä perjantaina 12.5. Kokouksen merkittävin päätös oli se, että pelisääntöihin tulevat muutokset otetaan käyttöön Suomessa jo 1. heinäkuuta alkaen, kun kansainvälisesti säännöt muuttuvat vasta Sydneyn olympialaisten jälkeen (1.10.).

Liittohallitus käsitteli myös Helsingin NMKY:n naisten edustusjoukkueen pudottamisesta johtuvaa sarjapaikan täydennystä naisten SM-sarjassa. Asian lopullinen päätös siirrettiin kuitenkin seuraavaan kokoukseen, kunnes ToPo Juniorit ry:n hallitus on käsitellyt asian. ToPo:n naiset ovat ilmaisseet halukkuutensa pelata sarjassa, mutta virallisesti asiaa ei ole seuran sisällä vielä käsitelty. Koripalloliiton liittohallitus kokoontuu seuraavan kerran kesäkuun 15. päivänä.

HNMKY:n miesten joukkueen pudottamisesta johtuen myös miesten I divisioonassa on yksi ”avoin” paikka. Mahdollinen sarjapaikan täyttöä koskeva päätös kuuluu Koripalloliiton sääntöjen mukaan kilpa- ja harrastekoripalloyksikölle.

Tulevat sääntömuutokset

Peliaika

  • Neljä 10-minuutin jaksoa (nyk. 2 x 20 min.)
  • Joukkuevirheet täyttyvät jaksokohtaisesti neljän virheen jälkeen
  • 15 minuutin puoliaika
  • Kahden minuutin tauko 1. ja 2. sekä 3. ja 4. jaksojen välissä
  • Joukkueilla käytettävissään yksi aikalisä 1., 2. ja 3. jaksolla sekä kaksi aikalisää 4. jaksolla
  • Aikalisien on kestettävä kokonainen minuutti.

Hyökkäysaika

  • Lyhennetään nykyisestä 30 sekunnista 24 sekuntiin.

Kahdeksan sekunnin sääntö

  • Pallo on tuotava puolen kentän yli (hyökkäysalueelle) kahdeksassa sekunnissa (nyk. 10 sekuntia).

Pelaajan teknillinen virhe

  • Pelaajan teknisestä virheestä rangaistaan jatkossa yhdellä vapaaheitolla, jonka jälkeen vastustaja saa lisäksi hyökkäysvuoron.

Kolme tuomaria

  • FIBA:n hallitus hyväksyi ehdotuksen, että kolmen erotuomarin järjestelmää voidaan käyttää olympialaisissa ja maailmanmestaruuskilpailuissa.
  • Kilpailuja hallinnoiva elin (esim. kansallinen koripalloliitto) voi päättää, ottaako se sarjoissaan käyttöön kolmen erotuomarin järjestelmän.