FoA voitti syyskauden 14 ottelustaan seitsemän, joka oli kesän aikana kovilla nimillä vahvistuneelle joukkueelle pettymys.
– Ajattelin, että jotain muutosta pitäisi tehdä. Joukkueesta on saatavissa irti enemmän kuin mitä tähän asti on saatu. Totesin, että omat evääni ovat lopussa ja uskon tämän ratkaisun antavan joukkueelle uutta piristystä, Kanerva perusteli päätöstään Forssan Lehdessä.
Esa Lahti hyppäsi ruoriin jo tiistaina, jolloin hän veti Alun naisjoukkueelle ensimmäiset harjoitukset. Lahti valmensi Alkua myös kaudella 2001-02, jolloin se saavutti SM-pronssia.
Naisten SM-sarja jatkuu 8. päivänä tammikuuta. FoA:n tavoite on selviytyä SM-runkosarjassa viiden parhaan joukkoon, joka takaisi paikan ylemmässä SM-jatkosarjassa.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/