Jäsenseurojen esitykset kevään liittokokoukselle tehtävä 28.2. mennessä

Suomen Koripalloliiton uudistuvalle liittokokoukselle voivat esityksiä tehdä liittohallitus ja liiton jäsenseura. Seuran esitys liittokokouksessa käsiteltäväksi asiaksi on toimitettava kirjallisena seuraavasti: kevätkokouksessa käsiteltävät asiat helmikuun loppuun mennessä ja syyskokouksessa käsiteltävät asiat elokuun loppuun mennessä.

Koripalloliiton ylimääräinen liittokokous hyväksyi viime syksynä muutoksia liiton toimintasääntöihin, joiden tavoitteena on lisätä seurojen edustusta liiton päätöksenteossa, yksinkertaistaa ja lisätä läpinäkyvyyttä liiton päätöksenteossa. Liittovaltuuston ja liittokokouksen korvaa kaksi kertaa vuodessa kokoontuva seurojen kokous, uusi liittokokous.

Ensimmäinen uusien toimintasääntöjen mukainen liittokokous järjestetään 27.4.2019 Dipolissa, Espoon Otaniemessä. Samassa paikassa järjestetään edellispäivänä seurojen puheenjohtajille ja toiminnanjohtajille tarkoitettu kokous. Varsinaiset kokouskutsut lähetetään sääntömääräisesti aikaisintaan 4 viikkoa ja viimeistään 2 viikkoa ennen kokousta.

Seuroilla on mahdollisuus tehdä esityksiä liittokokoukselle 28.2.2019 mennessä. Esitykset voi toimittaa sähköpostitse osoitteella office@basket.fi tai postitse osoitteella Suomen Koripalloliitto ry, Urheilupuistontie 3, 02200 Espoo.

Päivitetty

Kategoriat