Uusia nuorten lisenssejä ja sarjoja
Koripalloliitto on uudistanut lisenssijärjestelmää nuorten kilpailu- ja harrastetoiminnan osalta. Nuorille (13-19-v.) on tarjolla nyt kolme erilaista lisenssiä; kilpa-, harraste- ja starttilisenssi.
Kaikilla pelaajilla, jotka pelaavat nuorten valtakunnallisissa sarjoissa (SM-sarja ja valtakunnallinen I divisioona) ikäluokissa 19-, 17,- 16 ja 15-vuotiaat, tulee olla nuorten kilpalisenssi. SM-karsinnoissa voi pelata harrastelisenssillä.
Kaikilla pelaajilla, jotka pelaavat vain ja ainoastaan nuorten alueellisia sarjoja 19-, 17,- 16-, 15-, 14- ja 13-vuotiaat tai 14-vuotiaiden SM-sarja, tulee olla nuorten harrastelisenssi. Näitä alueiden sarjoja saa pelata myös nuorten kilpalisenssillä.
Minien, mikrojen ja supermikrojen lisenssit on yhdistetty kahdeksi kolmen ikäluokan kokonaisuudeksi: 10-12 -vuotiaiden sekä 6-9 -vuotiaiden lisenssit
Jos pelaaja kauden aikana siirtyy alueen nuorten sarjoista tai SM-karsinnoista pelaamaan nuorten valtakunnallisia sarjoja, tulee hänen korottaa harrastelisenssi kilpalisenssiksi.
Alueet järjestävät myös aivan uusia starttisarjoja13-19 -vuotiaille pelaajille. Sarjat on suunnattu sellaisille nuorille, jotka eivät ole aikaisemmin harrastaneet koripalloa tai haluavat pelata koripalloa kevyenä harrastuksena ilman kilpailullisuutta. Sarjoissa on vähemmän pelejä kuin nuorten alueiden eri divisioonissa eikä sarjoissa pidetä sarjataulukkoa. Näissä uusissa starttisarjoissa saa pelata ainoastaan starttilisenssillä.
Lisenssien myynti kaudelle 2019-20 alkaa 1.7.
Rinnakkaisedustusoikeus nuorten sarjoissa laajentunut
Pelaaja voi tulevalla kaudella pelata rinnakkaisedustusoikeudella useammassa seurassa eri nuorten sarjoja, jotka voivat olla joko valtakunnallisia tai alueellisia sarjoja. Alla tarkemmat määritykset tälle useamassa seurassa pelaamiselle.
Pelaaja, joka pelaa nuorten sarjoissa, voi peruslisenssiseuransa lisäksi samanaikaisesti edustaa rinnakkaisedustusoikeudella koko kauden ajan useampia nuorten sarjoissa pelaavien toisten seurojen joukkueita.
Edellytyksenä samanaikaiselle pelaamiselle nuorten sarjoissa kahden eri seuran joukkueessa on rinnakkaisedustusoikeuden lunastamisen lisäksi, että:
- toinen näistä samassa ikäluokassa pelaavista joukkueista on nuorten kilpa- tai harrastekoripallosarjassa ja toinen alueen järjestämässä sarjassa, tai
- molemmat näistä eri ikäluokissa pelaavista joukkueista on nuorten kilpa- ja harrastekoripallosarjoissa tai alueen järjestämissä sarjoissa, tai
- molemmat näistä samassa ikäluokassa alueiden sarjoissa pelaavista joukkueista pelaa eri alueilla.
Pelaajalla voi olla useampia rinnakkaisedustusoikeuksia eri joukkueisiin eri seuroissa, mutta hänellä pitää olla yksi rinnakkaisedustusoikeus kuhunkin toisen seuran joukkueeseen, jossa hän pelaa. Pelaaja ei voi pelata samassa ikäluokassa ja samassa sarjassa kahdessa eri seuran joukkueessa.
Esimerkkejä rinnakkaisedustusoikeudesta nuorten sarjoista tästä linkistä.
Valmentaja– ja erotuomarilisenssit yhdistyvät tekniseksi lisenssiksi
Koripalloliiton sarjoissa valmentavalla tai tuomaroivalla henkilöllä tulee olla voimassa oleva tekninen lisenssi. Teknisellä lisenssillä saa siis joko valmentaa tai tuomaroida (edellyttäen, että henkilö on käynyt erotuomarikurssin) tai molempia.
Alumnilisenssi
Alumnilisenssi on kannatuslisenssi, eikä se oikeuta pelaamaan, toimimaan valmentajana tai erotuomarina, yli 18-vuotiaille. Lisenssin hinnasta puolet kohdistetaan alumnitoimintaan ja puolet ostajan valitsemaan kohteeseen. Lunastaessa alumnilisenssin sitoutuu siihen, että Koripallomuseo saa lähettää infoa alumnitoiminnasta. Lisenssi sisältää 2-3 kertaa vuodessa ilmestyvän alumnilehden sekä säännöllisiä alumnitapaamisia.
Otteluiden julkinen esittäminen
Kilpailusäännöissä mainituissa huippu- ja kilpakoripallosarjoissa seura tarvitsee aina luvan liitolta liikkuvan kuvan lähettämiseen otteluistaan. Lupa voidaan myöntää enintään yhdeksi kilpailuvuodeksi kerrallaan. Muissa sarjoissa seuran on ilmoitettava etukäteen liitolle liikkuvan kuvan lähettämisestä järjestämistään otteluistaan. Ilmoitus voidaan tehdä yhdeksi kilpailuvuodeksi. Luvan myöntää valtakunnallisissa sarjoissa Koripalloliiton kilpailujaos, alueellisissa sarjoissa alueen kilpailuryhmä.
Tämä koskee otteluiden julkista esittämistä internetissä. Ottelusta otettua videotallennetta, joka kestää enintään 90 sekuntia, voidaan käyttää uutis- tai mainosmateriaalana ilman lupaa.
Luvan pyytäminen tai ilmoituksen tekeminen koskee niin suorana lähetettävää tai jälkikäteen esitettävää liikkuvaa kuvaa.
