Muistutus: FABC-valmentajaklinikan ilmoittautuminen käynnissä

Suomen Koripallovalmentajat ry (FABC) saa elokuun 18.–19. päivä huippuvieraan vuosittaiseen valmentajaklinikkaan, kun Real Madridin Espanjan liigan ja EuroCupin mestariksi luotsannut Joan Plaza saapuu Suomeen.

FABC järjestää valmentajaklinikan Martinlaakson koululla 18.–19.8. yhteistyössä Suomen Valmentajien, Koripalloliiton, FIBA Europen ja PuHu juniorit ry:n kanssa.

Kaksipäiväisen seminaarin pääesiintyjä on Joan Plaza, joka solmi vastikään sopimuksen kreikkalaisjätti AEK:n kanssa. Lisäksi hän on toiminut muun muassa Real Madridin, Zalgiris Kaunasin, Unicaja Malagan, Pietarin Zenitin sekä Betisin päävalmentajana niin maiden kivikovissa pääsarjoissa kuin Euroliigassa.

– Kiinnostus tulevaa seminaaria kohtaan on ollut korkea – eikä vähiten sen vuoksi, että tänä vuonna saimme mukaan valmentajanimen suoraan Euroopan huipulta, kun pääsemme kuuntelemaan Joan Plazaa, Pekka Salminen myhäilee.

Lisäksi kuullaan Lauri Markkasen fyysisen valmentajan Jani Parkkisen esitys voimaharjoittelusta sekä kolmesti päävalmentaja SM-kultaa voittaneen Jussi Laakson esitys joukkueen rakentamisesta ja joukkuedynaamikan merkityksestä huippu-urheilussa. Seminaariesiintyjälistaa päivitetään myöhemmin.

Klinikkaan osallistujat voivat päivittää samalla A- ja B-valmentajalisenssit. Klinikka järjestetään englannin kielellä. Hinnat: 185 € / 160 € (FABC jäsenet).

Aikataulu

18.8. Perjantai klo 17–21
19.8. Lauantai klo 9–19

Lisätiedot & ilmoittautuminen

https://tapahtumat-coach-fi.pwire.fi/tapahtumat/fabc-kv-klinikka-2023/

Päivitetty