Pussihukat, Vantaa
Pussihukat on sarjan kokeneimpia joukkueita. Joukkueen runko on ollut monta vuotta sama, joten heidän oma tapansa pelata on hyvin hioutunutta. Peli perustuu pitkälti perinteisen sentteripelin varaan, johon joukkueen pelitapaa on rakennettu jo useiden vuosien ajan. Tätä tapaa puoltaa sekin, että joukkue on jälleen kerran sarjan pisin, mikä tekee vastustajan korisaluspelaamisen hyvin hankalaksi.
Joukkueen sielu on jo vuosia ollut Jarmo Leppänen. Jarmo on monissa liemissä keitetty huippusentteri, joka hallitsee erinomaisesti sekä tuolin että pallon käsittelyn. Hän vastaakin pitkälti yksin Pussihukkien pelin rakentelusta. Jarmon ympärillä muiden pelaajien on helppo pelata, hänen pystyessä luomaan hyviä paikkoja myös muille pelaajille.
Tämä on myös ehdottomasti joukkueen akilleen kantapää, johon koko joukkue saattaa kompastua. Tämä tuli karvaasti esille helmikuun puolessa välissä Turussa järjestetyllä sarjakierroksella. Jarmo Leppäsen ollessa sivussa Pussihukilla oli isoja ongelmia pelin rakentelussa. Tällöin sekä Porilainen BC Sisu että Tamperelainen TSI kurittivat Pussihukkia räikein numeroin. BC Sisu otti tuolloin voiton hallitsevasta Suomen mestarista lukemin 79-29 ja TSI lukemin 59-31.
Tästä huolimatta, kaikkien pelaajien ollessa mukana, Pussihukkia on erittäin vaikea kaataa.
BC Sisu, Pori
Porilaisen BC Sisun ensimmäinen kausi pyörätuolikoripallon SM-sarjassa on tähän mennessä sujunut jopa yli odotusten. Joukkue on osoittanut vaarallisuutensa moneen otteeseen ja on kauden mittaan saanut oman pelinsä hyviin uomiin. Iso merkitys joukkueelle on ollut BC Sisun espanjalaisella valmentajalla Javier Sandomingolla. Sisun ja Sandomingon päästessä syksyllä 2011 sopimukseen joukkueen valmentamisesta Sandomingosta tuli ensimmäinen ulkomaalainen valmentaja Suomalaisen pyörätuolikoripallojoukkueen peräsimessä.
BC Sisun joukkue on kohtuullisen tasainen ryhmä, vaikkakin tilastojen valossa joukkueen ylivoimaisesti tehokkain pelaaja onkin ollut Leo-Pekka Tähti, joka vastaa joukkueen pelinrakentelusta pääosin yhdessä kokeneiden Juha Luukkosen ja Jussi Juntusen kanssa. BC Sisun peli perustuu pitkälti hyvään keskimatkan heittovoimaan, mikä tekee Sisusta hankalan vastustajan puolustaa jokaiselle joukkueelle. Tämän lisäksi joukkue on kokonaisuutena sarjan liikkuvaisin, joukkueen pystyessä olemaan vaarallinen hyökkäyssuuntaan aina heti pallon saatuaan.
BC Sisun heikkous on korinaluspelaaminen, joukkueen ollessa selvästi sarjan lyhyin. Tämä vaikeuttaa merkittävästi erityisesti levypallopelaamista ja tuo haasteita hyökkäyspeliin. Joukkue kuitenkin pyrkii kompensoimaan heikkouksiaan vahvuuksiaan hyödyntäen.
Kauden alkupuolella BC Sisun onnistui jo napata hieno sulka hattuunsa voittamalla Kansainvälisen pyörätuolikoripalloturnauksen, WBT Pori 2011, kukistamalla tuolloin turnauksen finaalissa Venäläisen BC Neva Alliancen Pietarista.
TSI, Tampere
TSI:n joukkue on mielenkiintoinen yhdistelmä kokemusta ja nuoruuden intoa. Joukkue on ylivoimaisesti sarjan nuorin ja on saanut vielä tänä vuonna maksaa tästä oppirahoja. Tästä huolimatta joukkueessa on paljon potentiaalia ja kaikkien asioiden loksahtaessa kohdilleen, joukkue on vaikea voitettava kenelle tahansa.
Joukkueen suurimpia vahvuuksia on ehdottomasti sisukkuus. TSI:n nuorista pelaajista ei lopu virta vaan he jaksavat taistella alusta loppuun. Koko TSI:n joukkue on tasainen kokonaisuus, josta on hankala nostaa yhtä pelaajaa muiden yläpuolelle. Yksi joukkueen merkittävimmistä pelaajista on kuitenkin ollut Mika Marjamäki, joka pelaa erinomaista kautta. Hän on pääosin vastuussa Tamperelaisten korinteosta ja on erittäin hankala pidettävä kentällä hyvänä lähi- ja kaukoheittäjänä.
TSI:n heikkous on kauden aikana ollut kokemattomuus, johon joukkueen peli on kaatunut jo useamman kerran. Vastustajan luodessa painetta, TSI:n peli menee herkästi sekaisin, minkä seurauksena pelin rakentelu hidastuu huomattavasti. Tämä vaikeuttaa joukkueen hyökkäyspeliä hyökkäysajan käydessä vähiin ja johtaa hätäisiin ratkaisuihin, mutta kuten sanottua, joukkueessa on paljon potentiaalia ja tämän ansiosta joukkue venyy välillä erinomaisiin suorituksiin.
Pyörätuolikoripallon SM-sarjan ja 1-divisioonan finaaliturnaus, Leppävaaran liikuntahalli (Veräjäpellonkatu 6, Espoo)
Otteluohjelma
La 14.4.
Klo 13.20 1-divisioona, välierä: TSI/NMKY II – Turun Riento
Klo 17.20 SM-sarja, välierä: BC Sisu – TSI, Tampere
Su 15.4.
Klo 10.15 1-divisioona, pronssiottelu: Välierän hävinnyt – Tapiolan Honka
Klo 12.00 1-divisioona, loppuottelu: Lahden NMKY – Välierän voittanut
Klo 17.20 SM-sarja, loppuottelu: PuHu – Välierän voittanut
