Universiadijoukkue tyylitteli avausvoiton Etelä-Koreasta

Suomen Universiadijoukkue avasi kisaurakkansa voitokkaasti kukistamalla avausottelussaan tasapainoisen esityksen myötä Etelä-Korean 90-75 (47-33).

Juho Nenonen latoi Etelä-Koreaa vastaan avausjaksolla 13 pistettä.

Suomi hakeutui jo avausjaksolla 12 pisteen johtoon, kun tulikuumana ollut Juho Nenonen (14/3) heitti erinomaisilla tarkkuuksilla 13 pistettä lähes perättäin. Ottelun kolme viimeistä jaksoa olivat suomalaisittain käytännössä voiton varmistelua. Etelä-Korea yritti horjuttaa Suomen itseluottamusta koko kentän prässillä ja jatkuvilla tuplauksilla puolustuspäässä, mutta pelinrakentajat Ilkka Vuori (12/3/3 riistoa) ja Jarkko Kyllönen (3/3) pitivät pään kylmänä paineen alla. Voittoluvut merkittiin Suomen hyväksi 90-75 (47-33).

– Emme tienneet ennen matsia Etelä-Koreasta mitään, mutta osasimme aavistaa, että he puolustavat koko kentällä ja heittävät ahkerasti. Etenkin viimeisen 20-minuuttisen aikana korealaiset tulivat todella kovaa päälle ja heidän puolustuksensa aiheuttikin meille pienen mustan hetken päätösjaksolla, kertoi Suomen päävalmentaja Anton Mirolybov.

Suomi viimeisteli pisteensä pääasiassa lähietäisyyksiltä, josta etenkin Mäkäläisen veljekset Vesa (15/13/4 syöttöä) ja Ville (15/9/3 syöttöä) sekä Petri Heinonen (10/3) olivat tehokkaimmillaan. Suomen 90 pisteestä 52 syntyi korin alta.

– Puolustus toimi juuri kuten tahdoimme ja meillä oli myös tarvittavaa rauhallisuutta hyökkäyspäähän. Maltoimme pelata palloa sinne, mistä saimme helpoiten koreja. Joukkueelle merkittiin 17 menetystä, mutta Etelä-Korean puolustuksen huomioon ottaen yhtään tyhmää menetystä ei joukkoon mahtunut, analysoi Mirolybov.

Perjantaina Suomi pääsee todellisen haasteen eteen, kun vastaan asettuu yliopistotähtiä vilisevä USA.

– Jenkit ovat hemmetin kovia yksilöpelaajia, mutta he eivät ole pelanneet yhdessä niin kauan kuin me. Miten tahansa huomenna pelaammekin, haluan, että pelaamme nimenomaan joukkueena, Mirolybov painottaa.

Suomi – Etelä-Korea 90-75 (25-13, 47-33, 67-56), Universiadien alkusarjaa, Belgrad (Serbia) 2.7.2009

Vesa Mäkäläinen 15/13/4 syöttöä, Ville Mäkäläinen 15/9/3 syöttöä, Juho Nenonen 14/3, Ilkka Vuori 12/3/3 riistoa, Anselmi Vanjoki 11/2/3 syöttöä, Petri Heinonen 10/3, Eero Lehtinen 4/4, Jarkko Kyllönen 3/3, Jari Vanttaja 3/1/3 syöttöä, Viljami Vanjoki 3/0, Eldar Skamo, Kwamena Brace.