Vuonna 2020 vanhentuneille valmentajien A- ja B-lisensseille vuoden pidennys voimassaoloon

Koronan johdosta vuoden 2020 aikana on ollut vähemmän mahdollisuuksia päivittää koripallovalmentajan lisenssijärjestelmän mukaisia A- ja B-lisenssejä. Tästä johtuen kaikki 30.6.2020 vanhentuneet valmentajalisenssit saavat automaattisesti vuoden jatkoajan ja ovat näin ollen voimassa 30.6.2021 saakka.

Normaalioloissa valmentajalisenssi tulee päivittää kuluvalle kaudelle aina 31.1. mennessä. Kuluvan kauden osalta päivitystä ei tarvitse tehdä, mikäli lisenssi on ollut voimassa 30.6.2020. Päivitysmahdollisuuksia järjestetään mahdollisuuksien mukaan myös kaudella 2020 – 2021 ja osallistumalla kyseisiin tilaisuuksiin, on mahdollista päivittää lisenssinsä seuraavien kolmen kauden ajaksi.

Mikäli lisenssi on vanhentunut jo aikaisemmin, on voimassa normaalit päivitysvelvoitteet. Helpoin tapa päivittää lisenssi voimaan, on osallistuminen Nuorisovalmennusseminaariin 15. – 16.1.2021.

Valmentajille, joiden lisenssi on vanhentunut 30.6.2020 on lähetetty henkilökohtainen sähköpostitiedote lisenssin pidennyksestä. Mikäli et ole sähköpostia saanut, ole yhteydessä Koripalloliiton koulutusvastaavaan:

Jussi Räikkä, jussi.raikka@basket.fi, 040 – 515 9685

Päivitetty