Korismaanantai: KTP haastaa Kauhajoen

Elisa Viihteen Korismaanantaissa seurataan tänään, kun runkosarjan neljännellä sijalla oleva KTP-Basket haastaa kolmannella sijalla olevan Karhubasketin Kauhajoella.

Kauhajoki ja KTP kohtasivat viime kaudella myös pudotuspeleissä. Kuva: Ville Vuorinen / Korisliiga

KTP-Basket haastaa Kauhajoella tänään Karhubasketin. Ottelu esitetään osana Elisa Viihteen Korismaanantai-lähetystä.

Kotijoukkue pitää parhaillaan tiukasti kiinni Korisliigan kolmannesta sijasta 50 sarjapisteellä. Halliin saapuvat vieraat tulevat kovaa perässä neljäntenä, mutta eroa joukkueiden välillä on peräti 12 pistettä.

Korisliigan kärkikolmikko on karannut pahasti muilta joukkueilta, mutta KTP pyrkii yllättämään isännät. Vierailla on epäilemättä ylimääräistä näyttämisen halua, sillä Kauhajoki on vienyt kuluvan kauden kohtaamisista tähän mennessä kaikki kolme.

– Hallitsevan mestarin kokoonpano on elänyt, mutta nyt se on lopullisessa muodossa ja joukkue on iskussa. Se seilaa kuuden ottelun voittoputkessa, ja eivätkä ole hävinneet kotonaan sitten lokakuun. Perjantaina peli-ilme ei ollut meillä sitä, mitä voittaminen edellyttää, ja huomenna vastus on sarjan kärkitasoa. Nyt on selkeä tason nosto paikka siis. Lähdemme parantamaan tekemistä puolustuksen kautta ja pelaamaan ehjät 40 minuuttia, toteaa KTP:n valmentaja Harri Laine.

– KTP:n ensimmäinen peli tauon jälkeen Kobria vastaan oli ailahteleva. Pinkstonin mahdollisesta puuttumisesta huolimatta he ovat edelleen isokokoinen joukkue, joka aiheuttaa meille oman haasteensa rotaation pyörittämiseen pelin aikana, toteaa puolestaan Kauhajoen päävalmentaja Janne Koskimies.

Elisa Viihteen Korismaanantai 2.3. klo 18.00: Kauhajoki–KTP

  • Studiovieraana Susijengin päävalmentaja Henrik Dettmann

  • Juontajina Saku Mäkynen ja Toni Flink

  • Kuka onkaan päättyneen viikon Korismaanantai-pelaaja, ja ketä kelpuutetaan viikon Allstarsiin?

  • Miltä näyttävät viikon Top5-donkit ja -blokit Korisliigassa?

  • Parhaat palat ja suomalaiskuulumiset tutusti Espanjan sekä Saksan liigoista

Päivitetty