Niina Laaksonen jatkaa ToPo Naisissa

ToPo Naiset ja Niina Laaksonen, 29, ovat solmineen yhden kauden mittaisen pelaajasopimuksen. Nelinkertaisesti Naisten Korisliigan arvokkaimmaksi pelaajaksi valitulle 185-senttiselle sentterille tuleva kausi on hänen kolmas ToPo-paidassa.

Niina Laaksonen jatkaa ToPossa myös ensi kaudella. Kuva: Tytti Nuoramo.

Urallaan ammattilaisena Italiassa, Espanjassa ja Saksassa pelannut Laaksonen kuului viime kaudella jälleen Naisten Korisliigan ehdottomaan eliittiin 19,5 pisteen ja 11,6 levypallon keskiarvoilla.

– Niina on niin uskomaton ja periksiantamaton pelaaja, että on kunnia saada hänet jälleen joukkueeseemme. Hänen ympärilleen on mukava rakentaa joukkuetta, sillä Niinalla on erittäin tärkeä rooli joukkueessamme ja hän saa esimerkillään muutkin ylittämään itsensä, ToPon General Manager Markku Saarikoski kertoo.

– Olen erittäin tyytyväinen jatkosopimukseen ToPon kanssa. Seurassa tehdään täydellä sydämellä töitä yhteisen tavoitteen eteen ja olen viihtynyt ToPossa erinomaisesti edelliset kaksi kautta. Tavoitteena on luonnollisesti kirkastaa viime kauden mitalin väriä, Laaksonen kommentoi.

Laaksonen on pelannut urallaan myös 57 naisten maaottelua.

Lisätietoja: Niina Laaksonen

Päivitetty