Koripalloliiton liittovaltuusto myönsi vastuuvapauden

Suomen Koripalloliiton liittovaltuusto kokoontui ylimääräisen kokoukseen Helsinkiin lauantaina. Valtuusto myönsi hallitukselle vastuuvapauden vuodesta 2006, jonka valtuusto siirsi ylimääräisessä kokouksessa käsiteltäväksi kevätkokouksessaan viime toukokuussa.

Koripalloliiton tilinpäätös vuodelta 2006 osoitti 340 894 euron alijäämää oman pääoman ollessa edelleen noin 30 000 euroa positiivinen.

Ylimääräisen liittovaltuuston kokouksen esityslistalla oli vastuuvapauden myöntämisen ohella hallituksen selvitys talouden kehittymisestä ja toimenpiteistä, joihin se on ryhtynyt talouden suunnan kääntämiseksi positiiviseksi.

Talouden tasapainottamiseksi liitossa on mm. menoja karsittu kymmenen prosenttia, henkilöstö on lomautettuna kuukauden ajan vuoden 2007 aikana ja pelaajakohtaisten lisenssien hintaa on korotettu kymmenellä prosentilla. Jo aiemmin Koripalloliitto kiinnitti myynti- ja markkinointijohtajaksi Visa Heinosen, joka on liitolle raskaansarjan vahvistus yritysmaailmasta.

Koripalloliiton talousarvio vuodelle 2007 on 3,5 miljoonaa euroa. Talousarvio tähtää nollatulokseen. Toukokuussa koolla ollut liittovaltuusto hyväksyi talousraamit vuodelle 2008, jotka tähtäävät 50 000 euron ylijäämään.

Lisätietoja: /koripalloliitto/

Päivitetty