Kataja Basket vahvistuu Jalen Lakella

Korisliigan hallitseva SM-hopeamitalisti, Joensuun kestomenestyjä Kataja Basket on kiinnittänyt tulevan kauden kattavalla sopimuksella 192-senttisen, 24-vuotiaan takapelaajan Jalen Laken.

Teksasilaislähtöinen Lake edusti Yhdysvaltain NCAA-liigassa neljän kauden ajan (2021-2025) Colorado Statea, joista viimeisellä kaudella 11,3 pisteen, 2,9 levypallon ja 2,0 syötön keskiarvoilla. Erinomaiseksi heittäjäksi profiloitunut Lake upotti kolmosensa 35% ja vapaaheittonsa 87% tarkkuudella.

Viime kaudella Lake edusti Tanskan liigan pronssille päätynyttä Svendborg Rabbitsia. Ennen kautensa päättymistä maaliskuiseen alaraajavammaan Lake urakoi 17,4 pistettä, 3,4 levypalloa ja 2,7 syöttöä ottelua kohden heittäen kakkosensa 58%, kolmosensa 39% ja vapaaheittonsa 89% tarkkuudella.

– Mietimme viime kautta ja sitä, mitä koemme ennen kaikkea tarvitsevamme, jos ja kun menemme sarjassa pitkälle. Lake on riittävän mittainen, erinomainen heittäjä ja pallonkäsittelyominaisuuksiltaan sellainen, että pystyy toimimaan tarvittaessa myös ykköspaikalla, kommentoi Kataja Basketin päävalmentaja Petri Virtanen.

Kataja Basketilla on yhdeksän pelaajasopimusta kaudelle 2026-2027. Joukkueessa pelaavat Stevie Strong, Jalen Lake, Richie Springs, Joonas Timonen, Thomas Rönnholm, Henri Permanto, Topias Palmi, Teemu Knihtinen ja Max Besselink. Katajaa valmentavat Petri Virtanen ja Valtteri Pihlajamäki.

Päivitetty