20.5.2026 17:17 Suomeen perustetaan ensimmäistä kertaa viralliset 3x3-maajoukkueet sekä naisille että miehille. Maajoukkueiden ensikosketus kilpailuihin koittaa jo kesäkuussa Slovakiassa.

Kauppakeskus Tripla Helsingissä toimii 3x3 SM-kiertueen ensimmäisen turnauksen näyttämönä. Kuva: Samira Lee
Maajoukkueiden kokoaminen käynnistyy kesällä 2026, ja pelaajilla on mahdollisuus antaa näyttöjä SM-kiertueen turnauksissa. Ensimmäinen turnaus on jo tulevana lauantaina Triplassa. Kiertue toimii yhtenä rekrytointi- ja arviointialustana, kun uusia pelaajia etsitään edustamaan Suomea kansainvälisille kentille.
Ensimmäinen kansainvälinen koitos odottaa jo varhain, kun Suomen 3x3-maajoukkueet osallistuvat 12.–14. kesäkuuta pelattavaan FIBA 3x3 Košice Qualifier -turnaukseen Slovakiassa.
– 3x3 on yksi maailman nopeimmin kasvavista lajeista, ja Suomella on osaamista kilpailla tällä tasolla. Kilpailukykyisen ohjelman rakentaminen on pitkäjänteinen projekti, ja olemme sen alkutaipaleella. Kotimainen kiertue on keskeisessä roolissa siinä, miten löydämme ja kehitämme pelaajia – se on aidosti paikka, jossa voi nostaa omaa nimeään esiin, sanoo SM-kiertueella maajoukkuepelaajia kartoittava Koripalloliiton 3x3 director Jamar Wilson.
- Tulevat kansainväliset turnaukset, alkaen Košicesta, antavat pelaajille konkreettisen tavoitteen, jota kohti tehdä töitä. Tavoitteena on tasainen ja kestävä kehitys: nostaa Suomi asemaan, jossa kilpailemme niistä paikoista, joilla on merkitystä, hän jatkaa.
3x3-koripallo on viime vuosina kasvanut maailmalla nopeasti ja vakiinnuttanut asemansa olympialajina. Se tarjoaa uudenlaisen, nopeatempoisen ja urbaaniin kaupunkikulttuuriin kytkeytyvän pelimuodon, joka puhuttelee laajaa kohderyhmää.
Koripalloliitossa 3x3:n kehittäminen on tunnistettu strategisesti tärkeäksi kokonaisuudeksi. Tavoitteena on rakentaa selkeä ja toimiva pelaajapolku. Tätä työtä tukee muun muassa 3x3-toiminnan tukeminen seuroissa ja alueellisten turnausten lisääminen. Samalla rakennetaan systemaattisesti 3x3-maajoukkuetoiminnan perustaa ja toimintamallia, jotta Suomella on jatkossa kilpailukykyinen edustus kansainvälisissä turnauksissa. 3x3:n roolia suomalaisessa koripallossa vahvistetaan myös kehittämällä kilpailutoimintaa ja kasvattamalla lisenssipohjaa. Pitkän aikavälin tavoitteena on, että suomalaiset 3x3-maajoukkueet taistelevat arvokisapaikoista.
Koripalloliitto on nimittänyt Jamar Wilsonin vetämään 3x3-koripallon kehitystä Suomessa. Wilson aloittaa tehtävässään 18. toukokuuta.
Tule mukaan rakentamaan suomalaisen koripallon tulevaisuutta!
Kesän 3x3-koripallokiertueen päätöspiste on Espoo, kun Leppävaaran urheilupuisto isännöi 3x3 SM-kiertueen finaaliturnauksen perjantaina 1. elokuuta. Uutta tänä vuonna on se, että finaaliturnaus on osa monilajista SM-viikkoa – ensimmäistä kertaa 3x3-koripallon historiassa.
Joonas Iisalo aloittaa kesäkuussa Koripalloliiton pelaajakehitysvastaavana. Tehtävässä Iisalo vastaa suomalaisen pelaajapolun kokonaisvaltaisesta kehittämisestä yhdessä kaikkien pelaajapolulla toimivien kanssa sekä toimii osana miesten maajoukkueen valmennusryhmää.
Luhtasen valinta täydentää vuonna 2026 Hall of Fameen nostettavien viiden legendan ryhmän.
Koripalloliiton SUSI-valmentajaverkoston kevättapaaminen järjestettiin 13.–14.5.2026 Kisakallion urheiluopistolla Lohjalla. Tilaisuus kokosi yhteen alkavan kauden maajoukkueiden valmentajat sekä kaudella 2025 All Stars -toiminnassa mukana olleet valmentajat.
Hall of Fame täydentyy tänä vuonna viidellä uudella legendalla ja esittelemme heidät yksi kerrallaan. Legendat nostetaan virallisesti suomalaisen koripallon kunniagalleriaan Superlauantai-tapahtumassa 23.5.
Tänä vuonna Vuoden muuvi -voiton vei Ura Basketin Benjamin Granström muuvilla, jossa yhdistyivät luovuus, rohkeus ja kylmäpäinen viimeistely.
Keturi on yksi Superlauantaina 23. toukokuuta suomalaisen koripallon kunniagalleriaan nostettavista legendoista.
Miesten maajoukkueen pitkäaikainen päävalmentaja ja nykyinen Koripalloliiton valmennuksen johtaja on yksi viidestä tänä vuonna suomalaisen koripallon Hall of Fameen nimettävästä legendasta.