0-tason koulutusta tarjolla seuroille: Tule ohjaajaksi -koulutus

Koripalloliitto aloittaa uuden koulutustason, joka antaa alustuksen ohjaajana toimimiseen ja valmistaa ohjaajaa osallistumaan peruskoulutustasolle. Seurat voivat tilata Tule ohjaajaksi -koulutuksen haluamana päivämääränään paikkakunnalleen.

Suomen Koripalloliitto toivottaa kaikki koripallovalmentajansa tervetulleeksi avaamaan koripallovuotta 2010 Nuorisovalmennusseminaarin merkeissä Vantaalle.

Tervetuloa ohjaajaksi -koulutus (3 h) on tarkoitettu uusille ja aloittaville 6–11-vuotiaiden lasten ohjaajille ja valmentajille. Taustalla on halu auttaa tulevia ohjaajia alkuun ja innostaa uusia ihmisiä toimimaan ohjaajina ja valmentajina seuroissa. Koulutuksen tavoitteina on antaa aloittaville ja uusille ohjaajille perustietoja ja -taitoja lasten ohjaamisesta sekä innostaa ohjaajia etenemään koulutuspolulla.

Kohderyhmä

Tule ohjaajaksi -koulutusta suositellaan juuri ohjausuraa aloitteleville, koripalloa mahdollisesti vielä itsekin pelaaville seuran nuorille, seuran kaikille valmennustiimeille sekä valmennuspäälliköille ja valmennuksen vastuuhenkilöille.

Tule ohjaajaksi -koulutuksessa ei ole 15-vuoden alaikärajaa kuten peruskoulutustasolla (Taso I). Koulutus antaa lyhyen alustuksen ohjaajana toimimiseen. Tule ohjaajaksi -koulutus ei korvaa koripallon peruskoulutusta. Säännöllisesti ohjaajiksi ryhtyville suositellaan pikaisesti koripallon peruskoulutustasolle osallistumista heti Tule ohjaajaksi -koulutuksen jälkeen.

Koulutuksen toteutus

Koulutus toteutetaan seurassa yhden arki-illan aikana (3h). Koulutuksessa työskennellään luokassa ja salissa. Koulutusta varten tulee seuran hankkia paikalle demoryhmä (mini-/mikrojuniorit). Demoryhmässä tulee olla 12–25 lasta. Helpoin tapa on sopia koulutus siten, että demoryhmällä on omat treenit samaan aikaan. Minimissään kurssin demo-osuus salissa vie vain reilu 30 minuuttia, joten demo voi olla tarvittaessa vain osana ryhmän perustreenejä (muu harjoitus oman ohjaajan johdolla). Suositeltavaa on, että koko harjoitus toteutetaan kuitenkin koulutusta vetävän kouluttajan toimesta.

Mikäli seura haluaa isännöidä koulutusta, on oltava yhteydessä koulutuskoordinaattoriin; tiina.karvonen@koripalloliitto.fi.

Malliaikataulu

Luentosali (1h)

  • Mitä ohjaajana toimiminen on?
  • Lasten urheilun tärkeät asiat
  • Mitä ovat koripallon perustaidot?
  • Koulutettavien ohjeistus saliharjoituksen pisteiden vetämiseen

Harjoitussali (1h)

  • Harjoitukset joissa koulutettavat toimivat apuohjaajina

Luentosali (1h)

  • Pienryhmissä kokemusten purkaminen saliosuudesta
  • Miten vedän koko harjoituksen?
  • Ohjaamisen perusteet + DVD
  • Yhteenveto, tulevien koulutusmahdollisuuksien esittely
  • Lopetus, uusien ohjaajien sijoittaminen uusiin harjoitusryhmiin

Kurssilaisten määrä

Suositeltava määrä kurssilaisia on 12–24, jotta demoharjoituksessa kaikki pääsevät kokeilemaan ohjausta. Jos ilmoittautuneita on enemmän, voidaan koulutus jakaa osallistujien kesken kahdelle eri illalle.

Kurssin hinta

Tule ohjaajaksi -koulutuksen hinta on 35€/hlö sisältäen Nuori Suomen Tervetuloa ohjaajaksi! -oppaan ja koripallomateriaalin. Tämän voi maksaa koulutusseteleillä. Mikäli seura järjestää kurssin, on koulutuksen hinta seuran jäsenille 20€/hlö, mikäli koulutusseteleitä ei käytetä.Kurssi järjestetään, mikäli osallistujia on vähintään 12. Lasku kurssista lähetetään jälkikäteen.

Ilmoittautuminen kurssille

Ilmoittautumiset kullekin kurssille avautuvat heti, kun seuran kanssa saadaan aikataulu ja paikka kouluttajineen sovittua. Jokaisen osallistujan pitää ilmoittautua kurssille henkilökohtaisesti. Kaikki kurssit ovat avoimia kursseja, joille voi ilmoittautua vaikka itse seurassa ei toimisikaan. Seuran omat ohjaajat ovat kuitenkin etusijalla, mikäli kurssi tulee täyteen.

Viimeinen ilmoittautumispäivä on viikko ennen kurssia. Tämän jälkeen kurssille voi vielä ilmoittautua, mikäli kurssilla on tilaa. Ilmoittautuminen tapahtuu ilmoittautumislomakkeella.

Tervetuloa kouluttautumaan!

Päivitetty