Ottelun alku oli puolin ja toisin nihkeä, kun avauskympillä joukkueet eivät juurikaan onnistuneet korinteossa hyvistä heittopaikoista huolimatta. 12–9 päättyneen avausneljänneksen jälkeen nokialaiset pääsivät juoksemaan entistä paremmin kenttää toisella neljänneksellä viimeistellen tuttuun tapaansa nopeista hyökkäyksistään.
Kataja oli parhaimmillaan puoliajan jälkeen, kun se nousi kotijoukkueen rinnalle. Nousun myötä joukkueet lähtivät tilanteessa 51–50 päätöskympille.
– Emme heittäneet tänään hyvin, mutta puolustimme ja pidimme pallosta tänään hyvää huolta. Maltoimme olla epäitsekkäitä tänään pallon kanssa ja se oli varmasti yksi voiton takeista, BC Nokia päävalmentaja Greg Gibson kommentoi.
Päätöskymppi oli kotijoukkueen näytöstä, kun se tykitti kaikkiaan 35 pistettä Katajan jäädessä 17 pisteeseen. Näin ollen BC Nokia nappasi avausvälierästä ensimmäisen kiinnityksen finaalipaikkaan 86–67-voitolla.
– Korin tekeminen oli tänään vaikeaa, toki vastassa oli varmasti sarjan paras puolustus. Ensimmäisellä puoliajalla meillä oli hankaluuksia painetta vastaan. Kolmas kymppi oli meiltä tosi hyvä. Sitten lopussa 1vs1-tilanteissa meidän puolustustamme puhkottiin Rossin johdolla ihan huolella, Kataja Basketin päävalmentaja Petri Virtanen kommentoi Ruudulla.
Kotijoukkueen parhaimmistoa oli aloitusviisikko, joka vastasi Niko Mattilaa (8p) lukuun ottamatta kaikista isäntien pisteistä. Both Gach heitti 20 pistettä, Kahron Ross puolestaan 17 pisteen lisäksi tarjoili kahdeksan koriin johtanutta syöttöä.
Katajan tehokkain oli 17 pistettä viimeistellyt Richaud Pack. Hienoa kevättä pelaava Thomas Tumba viimeisteli 16 joensuulaisille.
Molemmat välieräsarjat jatkuvat maanantaina 22. huhtikuuta. Kauhajoen ja Helsinki Seagullsin välinen toinen välieräottelu on vapaasti katsottavissa Jimiltä.
