Chris Hester palaa Pyrintöön

Korisliigan pronssijoukkue Tampereen Pyrintö on tehnyt ensi kaudeksi jatkosopimuksen Chris Hesterin kanssa. 192-senttinen, 29-vuotias Hester liittyi joukkueen kokoonpanoon kesken viime kauden.

Sähäkkä Chris Hester palaa pronssikauden jälkeen takaisin Tampereen Pyrintöön.

– Chris on miellyttävä persoona, joka laittaa itsensä likoon treeneissä ja otteluissa. Hän omaksui nopeasti pelikonseptimme säännöt ja on siten helposti valmennettava pelaaja. Olen erittäin iloinen, että pääsimme hänen kanssaan sopimukseen, kertoo Pyrinnön päävalmentaja Pieti Poikola.

Hester pelasi viime kaudella yhteensä 46 Korisliigan runkosarja- ja pudotuspeliottelua 17,5 pisteen, 5,4 levypallon, 2,0 syötön ja 2,0 riiston ottelukohtaisilla keskiarvoilla. Poikola odottaa Hesterin edelleenkin parantavan otteitaan.

– Odotan Chrisin parantavan vielä puolustuspäässä. Hän saa varmasti sitä kautta suurempaa vastuuta avainpelaajien pysäyttämisessä. Nyt kun tiedämme Chrisin vahvuudet, on helppo suunnitella hänelle sopivia hyökkäyspelejä. Odotan häneltä paljon onnistumisia kolmen pisteen kaaren takaa, suunnittelee Poikola.

Poikola mainitsee Hesterin parhaiksi ominaisuuksiksi nopeuden ja ponnistusvoiman.

– Chris on äärimmäisen hyvä korintekijä vaikeistakin asemista. Hän lukee hyvin peliä ja osaa toteuttaa joukkuekonseptia. Asenne on myös kohdallaan.

Poikola uskoo Hesterin myös kehittyvän pelaajana.

– Chris on vasta 30-vuotias, joten totta kai hän voi kehittyä. Hyvänä esimerkkinä on, miten hän viime kaudella teki paljon töitä heittonsa eteen ja olikin loppukaudesta yksi joukkueen tarkimmista kaukoheittäjistä.

Chris Hesterin lisäksi Pyrinnöllä on voimassa sopimukset kaudesta 2009/10 Olli Ahvenniemen, Antero Lehdon, Jesse Niemen sekä Pekka Setälän kanssa.

Lisätietoja: Pyrinnön verkkopalvelu

Päivitetty

Henkilöt