Huippu-urheiluyksikkö jakoi vuodelle 2022 kesäolympialajeille ja muiden kansainvälisen tason kesälajeille tehostamistukea yhteensä 4 054 680 euroa. Koripallo sai tukea 415 000 euroa kahden edellisvuoden tapaan.
– On hienoa, että Olympiakomitea arvostaa pitkäjänteistä työtämme urheilukentällä. Ilman Olympiakomitean tukea ponnistukset olisivat olleet mahdotonta toteuttaa tässä aikaikkunassa ja näin laadukkaasti, kiittelee Koripalloliiton toimitusjohtaja Ari Tammivaara.
– Pidämme sitä äärimmäisen tärkeänä ja hienona asiana, että tuki kohdistuu ammattivalmennukseen. On selvää, että ammattivalmentajien määrä on suoraan yhteydessä siihen, millaisia pelaajia Suomesta kasvaa, Tammivaara kommentoi.
Tuki on kohdennettu viime vuoden tapaan laaja-alaisesti: miesten maajoukkueen Open Gym, Helsinki Basketball Academy sekä Koripallon kehittämiskeskus (Assist Center) saavat toimintaansa tehostamistukea. Lisäksi nuorten olympiavalmentajat saavat NOV-palkkatukea. NOV-valmentajia on koripallon parissa kahdeksan.
Suomi-koriksen tuore menestystarina on laaja-alainen. Susijengi on esiintynyt neljissä peräkkäisissä EM-kisoissa ja teki debyyttinsä MM-tasolla vuonna 2014. Suomi palkittiin FIBA:n toimesta Kultaisella kunnianosoituksella vuonna 2017 poikien maajoukkueiden otettua suurimmat kehitysaskeleet maailmassa edeltävien neljän vuoden aikana. Tyttöjen puolella Suomen kaikki ikäluokkamaajoukkueet ovat parhaillaan Euroopan A-tasolla. Koripallon harrastajamäärät ovat nousseet vuodesta 2013 yli 31 prosentilla.
