
– Olemme erittäin tyytyväisiä ministeriön tekemään myönteiseen avustuspäätökseen. Se osoittaa arvostusta sekä Tapiolan Hongan tekemää työtä että juniorikoripalloa kohtaan. Avustuspäätös on yksi tärkeä välietappi matkalla kohti koripallojunioreiden parempia harjoitusolosuhteita, toteaa Tapiolan Hongan puheenjohtaja Mika Numminen.
Honkahallin rakentamiseen myönnetyn avustuksen suuruus on 650 000 euroa.
Kolmen täysimittaisen koripallokentän lisäksi Honkahalliin tulee tarvittavat suihku- ja pukeutumistilat, seuran toimisto- ja kokoontumistilat, kahvio sekä erillinen liikuntatila oheisharjoittelulle.
Tapiolan Honka ry:n omistama Kiinteistöosakeyhtiö Honkahalli ja Peab Oy allekirjoittivat urakkasopimuksen harjoitushallin rakentamisesta helmikuussa 2010. Rakennushanketta on suunnittelu tiiviisti koko kevään ajan ja Honkahallin on määrä valmistua alkuvuodesta 2011.
Hallihanke esittelyssä seurapäivillä 28.-30.5.
Tapiolan Hongan puheenjohtaja Mika Numminen esittelee Honkahalli-hanketta Koripalloliiton seurapäivillä, jotka järjestetään Vierumäellä 28.-30.5.2010.
Seurapäiville ilmoittautuminen päättyy 17.5. Lisätietoja seurapäivistä ja ilmoittautumisesta artikkelissa ”Seurapäivät Vierumäellä 28.-30.5.”.
Lisätiedot: Opetus- ja kulttuurimisteriön tiedote liikuntapaikkahankkeiden avustuksista
