Rannikko mursi kätensä, poissa kuukauden

28.3.2003 Suomen maajoukkueen ja Italian liigajoukkue Euro Roseton pelintekijä Teemu Rannikko on poissa tositoimista seuraavan kuukauden. Rannikko mursi kätensä Roseton harjoituksissa torstaina. Kättä koristaa tällä hetkellä kipsi.

Rannikon kädessä murtumakohta on kämmenselän luussa. Ensiarvioiden mukaan sairasloman pituus on 35 päivää. Italian liigassa viimeinen runkosarjakierros pelataan 4. päivänä toukokuuta, joten pudotuspeleihin Rannikko ehtinee, mikäli Roseto niihin selviytyy.

- Normaalissa harjoitustilanteessa käteni jäi pahasti törmäyksessä puristuksiin, kuului napsahdus ja sitten mentiinkin jo sairaalaan, selvitti Rannikko puhelimitse. Roseton peli ei ole viime aikoina ottanut sujuakseen. Joukkueen pelillinen alamäki alkoi, kun sentteri Dan Callahan joutui jättämään joukkueen perhesyiden vuoksi kuusi viikkoa sitten. Flunssa-aallonkin runtelema Roseto pelasi seitsemän ottelun sarjan häviten niistä viisi. Viime viikolla Callahan liittyi takaisin Roseton vahvuuteen ja sunnuntaina joukkue pelasi taas paremmin. Roseto hävisi kylläkin sarjakakkoselle Cantùlle kolmella pisteellä vieraissa, mutta otteet olivat Rannikon mukaan toiveita herättäviä.

- Meillä on ollut selkeitä ongelmia puolustuksen kanssa. Lisäksi joukkueen heittäjien kaukoheittopeli on ollut heikkoa. Sunnuntaina Callahanin kanssa peli oli taas parempaa ja voitto olisi tullut, jos Cantùlla ei olisi ollut sellaisia ratkaisijoita kuin Phillip Jones ja (ruotsalainen) Fredrik Jönzen.

Rannikon menetys sairastuvalle on Rosetolle kova isku. Rannikko lukeutuu joukkueensa avainpelaajiin. Hän on kuluvalla kaudella pelannut otteluissa keskimäärin hurjat 33,4 minuuttia. Pisteitä 22-vuotias suomalainen on nakuttanut 11,2. Lisäksi hän on riistänyt peräti 2,8 kertaa ja antanut 2,3 syöttöä ottelua kohden. Roseton kakkospelintekijä Alessandrio Davolio onkin kovan paikan edessä yrittäessään tuurata Rannikkoa. Tähän mennessä Davolio on pelannut vain ne minuutit, joita Rannikko ei ole kentällä ollut.

Rannikko myönsi, että loukkaantuminen veti torstaina mielen matalaksi. Perjantaina ääni oli kellossa jo toisenlainen.

- Ei tässä auta murehtia 35 päivää. Parempi on keskittyä oleelliseen ja saada käsi kuntoon mahdollisimman pikaisesti. Toivottavasti (Roseton) pojat pystyvät hoitamaan tarpeeksi voittoja, että ollaan pudotuspeleissä mukana. Pelaamme seitsemästä jäljellä olevasta pelistämme neljä kotona. Niistä voittoja, niin vahvoilla ollaan, päätti Rannikko.



Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/

Henkilöt

 
24.4.2026 13:19 Susijengi

Eemeli Yalaho North Carolina Staten riveihin

Kolme nousujohteista kautta Yhdysvaltain NCAA-liigassa pelannut jyväskyläläislähtöinen HoNsUn kasvatti Eemeli Yalaho, 203 cm ja 21 vuotta, siirtyy seniorikaudekseen North Carolina Staten riveihin.

24.4.2026 09:29 Suomalaiset ulkomailla

Okku Federiko Northwesternin yliopistoon

Lupauksia herättäneen debyyttikauden Draken yliopiston paidassa pelannut Okku Federiko vaihtaa joukkuetta Yhdysvaltain NCAA-liigassa. 207-senttinen ja 21-vuotias Federiko edustaa tulevalla kaudella illinoisilaista Northwesterniä, joka on edennyt 2020-luvulla kahdesti NCAA:n valtakunnalliseen lopputurnaukseen.

24.4.2026 09:12 Susijengi

Blomgrenin Mitteldeutscherille ENBL-liigan pronssia

Perttu Blomgren sai täydennystä mitalikaappiinsa torstai-iltana, kun hänen edustamansa Mitteldeutscher peittosi Pohjois-Euroopan koripalloliigan (ENBL) pronssiottelussa romanialaisen CSU Voluntarin pistein 92-76 (56-37). ENBL:n Final Four -turnaus pelattiin Mitteldeutscherin kotikaupungissa Weissenfelsissä.

21.4.2026 10:41 Susijengi

Samu Adler Butlerin yliopistoon, Olavi Suutela vaihtaa joukkuetta NCAA:ssa

Viimeisen kahden kauden ajan Korisliiga-kentillä vakuuttavaa jälkeä tehnyt Tapiolan Hongan kasvatti Samu Adler, 198 cm ja 18 vuotta, on valinnut yliopistojoukkueekseen Big East -konferenssissa pelaavan Butlerin. Suomen nuorisomaajoukkueiden vakiokastiin Adlerin tavoin viime vuosina kuulunut Olavi Suutela siirtyy puolestaan Oregon Statesta UC San Diegon yliopistoon.

20.4.2026 19:14 Suomalaiset ulkomailla

Awak Kuierille tappio Euroliigan finaalissa - Linda-Lotta Lehtorannasta tuplamestari

Awak Kuier pääsi taistelemaan Euroliigan voitosta, mutta tuloksena oli kirvelevä finaalitappio. Linda-Lotta Lehtoranta pääsi Bulgariassa juhlimaan mestaruutta ja Lilli Onnelan Faenza eteni jatkoon Italiassa.

18.4.2026 11:04 Susijengi

Jantusen Fenerbahce kohtaa Zalgiris Kaunasin Euroliigan puolivälierissä

Mikael Jantusen edustama Fenerbahce aloittaa Euroliigan mestaruuden puolustamisen puolivälieräsarjalla hallitsevaa Liettuan tuplamestaria Zalgiris Kaunasta vastaan. Fenerbahce päätti Euroliigan runkosarjan vierasvoittoon ranskalaisesta ASVELista yltäen neljännelle sijalle ja puolivälierien kotietuun.

14.4.2026 00:04 Suomalaiset ulkomailla

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan kausi päättyi pettymykseen

Elina Koskimiehen ja Roosa Lehtorannan Saarlouis Royals joutui taipumaan Saksan Bundesliigan pudotuspelien puolivälierissä. Lopputulosta lukuun ottamatta Koskimiehelle jäi kuitenkin positiivinen maku kaudesta.

13.4.2026 23:53 Suomalaiset ulkomailla

Elias Valtonen palasi pelikentille

Elias Valtonen teki paluun pelikentille loukkaantumisen jälkeen viikonloppuna. Edon Maxhuni oli jälleen kuumana Ranskassa ja Olivier Nkamhoua nosti Varesen pudotuspelipaikalle Italiassa.

13.4.2026 09:28 NCAA

Elina Aarnisalo nähdään ensi kaudella jälleen UCLA:n paidassa

Päättyneellä NCAA-kaudella North Carolinassa pelannut Elina Aarnisalo, 20, palaa ensi kaudeksi UCLA:n riveihin, jossa hän aloitti yliopistouransa.

12.4.2026 20:40 WNBA

Awak Kuier palaa Dallas Wingsin vahvuuteen WNBA-kaudeksi 2026

Vastikään Galatasarayn paidassa Turkin liigassa hopean saanut ja ensi viikolla Euroliigan Final Six -lopputurnauksessa pelaava Awak Kuier, 24, tekee paluun WNBA:han ja Dallas Wingsiin tänä kesänä.

Näytä lisää vastaavia