Suomen 18-vuotiaat avasivat EM-kisat Englanti-tappiolla

Suomi aloitti urakkansa Romanian Sibiussa pelattavissa B-divisioonan EM-kisoissa tappiollisesti. Englanti hyödynsi Suomen virhevaikeudet ja vajaamiehisyyden ja rynni 68-57-voittoon.

Ottelun kannalta ratkaiseva hetki osui kolmannen jakson loppupuolelle, kun Suomen isosta kaartista sekä Petri Heinonen että Kim Sivén saivat virhetilinsä täyteen. Tilanteesta 40-38 Englanti kiskaisi ensin 48-38-johtoon ja kävi päätösjaksolla 17 pisteen johtoasemassakin (61-44).

– Peli oli meiltä melkoisen hyvää, kunnes avainmiehillä alkoi virhetili täyttyä. Jo kolmannen jakson alussa korintekomme alkoi tökkiä ja Englanti pääsi karkumatkalle. Vastustajan irtiottoa auttoi se, että teimme kolmannella jaksolla ainoastaan seitsemän pistettä, kertoi maajoukkueen päävalmentaja Jyrki Suhonen.

Suomen joukkueen lähtökohdat turnaukseen heikentyivät jo kisojen kynnyksellä, kun Henri Kämärä loukkasi kätensä, eikä päässyt kisamatkalle.

Englanti dominoi kamppailun levypallotaistoa lukemin 51-35.

Suomalaisista Aleksi Huuskonen taisteli 16, Jere Päivinen 13 sekä Anselmi Vanjoki kymmenen pistettä.

Suomi pelaa Romaniassa alkulohkossa A, johon kuuluvat lisäksi Englannin lisäksi Luxemburg ja Portugali. Alkulohkon kaksi parasta selviytyy ylempään jatkosarjaan ja siten kamppailemaan A-divisioonan paikoista. Suomi kohtaa maanantaina (31.7.) myöhäisottelussa Portugalin.

Englanti – Suomi 68 – 57 (33-34), 18-vuotiaiden poikien B-divisioonan EM-kisat, Sibiu, Romania 30.7.2006

Petri Heinonen 5/6  
Kim Sivén 6/3  
Sad Niskanen 2/6 /3 riistoa
Eero Hautaniemi 0/1  
Ilkka Ekström 3/2  
Anselmi Vanjoki 10/1  
Juho Lehtoranta 1/1  
Petrus Heinonen 1/3  
Jere Päivinen 13/2  
Antti Kanervo 0/3  
Aleksi Huuskonen 16/3  

Lisätietoja: /maajoukkueet/poikien_maajoukkueet/18-vuotiaat_pojat2/