Valavuori ToPosta yritysmaailman haasteisiin

Aleksi Valavuori, 28, siirtyy yritysmaailman piiriin Korisliigassa pelaavan helsinkiläisseura ToPon managerin tehtävistä. Valavuori teki päätöksensä yhteisymmärryksessä ToPon hallituksen puheenjohtajan Raimo Saarnian kanssa.

Valavuori on saanut tarjouksen yritysmaailmasta, jota hän nyt pohtii.

ToPossa Valavuoren työsarka kesti 3,5 vuotta. Perinteikäs ToPo nousi Valavuoren vauhdittamana näkyvästi takaisin pääsarjaan, jossa on vakiinnuttanut jälleen paikkansa mestaruutta tavoittelevien seurojen joukossa.

– Haluan kiittää kaikki heitä, jotka ovat olleet mukanani tekemässä tätä kovaa työtä. ToPo on ollut näkyvästi esillä julkisuudessa palauttamalla helsinkiläisen koripallon värikkäästikin sinne, minne se ehdottomasti kuuluu, eli liigaan. Luonnollisesti toivon ToPolle kaikkea hyvää jatkossakin ja haluan kiittää etenkin seuramme puheenjohtajaa kaikesta tuesta. Lisäksi haluan erityisesti kiittää ToPo-ikoneita Anssi Rauramoa ja Kari-Pekka Klingaa, jotka ovat olleet hienoina tukihenkilöinä ja neuvonantajina aina tarvittaessa, sanoo Valavuori.

Valavuori uskoo, että hänet nähdään jatkossakin koripallon parissa, joskin nyt panostus suuntautuu hänen osaltaan sataprosenttisesti yritysmaailmaan ja sen tuomiin uusiin haasteisiin.

– Elämässä on mentävä aina eteenpäin ja tehtävä suuriakin päätöksiä. Tämä on ehdottomasti yksi niistä, painottaa Valavuori.

– Yhteistyö Aleksin kanssa oli tiivistä ja yhdessä teimme usein pitkiä työpäiviä. Haluan toivottaa Aleksille menestystä jatkossa ja kiittää panostuksesta ja sitoutumisesta ToPon toimintaan, kommentoi ToPon puheenjohtaja Raimo Saarnia.

Korisliiga käynnistyy ensi lauantaina, jolloin ToPo matkustaa Pohjanmaalle nousijajoukkue Kauhajoen vieraaksi. Sitä ennen ToPo ehtii esiintyä kotiyleisölleen keskiviikkona klo 18.30 alkaen Kisahallissa, jonne Suomen cupin puolivälierävastustajaksi saapuu KTP Kotkasta.

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/korisliiga/

Päivitetty