Markkasen Bulls voittoon Bucksista

Lauri Markkanen ja Chicago Bulls palasi takaisin voittokantaan NBA:ssa, kun Bulls selätti Milwaukee Bucksin 115-106. Markkasen sihti oli kateissa, kun suomalainen ylsi vain kolmeen pisteeseen, mutta repi seitsemän levypalloa.

Lauri Markkanen joutui jättämään parketin loukkaantumisen vuoksi Bullsin tappiopelissä. Kuva: Ville Vuorinen.


Markkanen sai peliaikaa 19 minuuttia, joiden aikana hän pisti ilmaan seitsemän heittoa, joista yksi meni sisään. Yhden kolmesta kolmosestaan pussittanut Markkanen keräsi kolmen pisteen ja seitsemän levypallon lisäksi tilastosarakkeeseensa yhden syötön.

Bullsin sankarit tiukassa voitossa olivat Nikola Mirotic (24/8) ja Kris Dunn (20/2/12 syöttöä). Bucksilta korkeimmat pistemäärät heittivät Giannis Antetokounmpo (28/7) ja Eric Bledsoe (22/5).

Kahden tappion jälkeen takaisin voittokantaan palannut Bulls pelaa seuraavan kerran jo ensi yönä, kun Chicagoon Bullsin seuraksi saapuu New York Knicks.

Ottelutilastot: Bulls – Bucks

Päivitetty