Salinin Gran Canaria lohkokärkeen Eurocupissa, Huffin Ludwigsburg varmisti jatkopaikkansa

Sasu Salinin Gran Canaria jylläsi Eurocupin B-lohkon piikkipaikalle voitettuaan kotonaan Alba Berlinin 83-78 (39-38). Gran Canaria on varmistanut jo paikkansa Eurocupin 32 parhaan joukossa, mutta nyt myös Shawn Huffin Ludwigsburg nappasi jatkopaikan voitettuaan Enel Basket Brindisin vieraissa 60-87 (32-43).

Salin oli suuressa osassa ratkaisemassa voittoa Gran Canarialle. Kuva: Ville Vuorinen.


Gran Canaria joutui tiukoille johdon vaihdellessa puolin ja toisin päätösneljänneksellä. Alba Berlin hengitti niskaan kaksi minuuttia ennen loppua 79-77, mutta Gran Canarian puolustus pysäytti berliiniläisten kavennusyritykset.

Salin kuului joukkueensa parhaimmistoon heittäen 25 minuutissa 12 pistettä. Gran Canarian tehotrioon Salinin lisäksi kuuluivat Kevin Pangos (23/3/5 syöttöä) ja Alen Omic (15/9/3). Alba Berliniltä Elmedin Kikanovic ja Dragan Milosavljevic pussittivat 15 pistettä mieheen.

Eurocupin runkosarjan viimeinen kierros pelataan ensi viikolla. Gran Canaria on tällä hetkellä B-lohkon ykkösenä 7 voitolla ja 2 tappiolla.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Huff ja Ludwigsburg varmistivat jatkopaikkansa vahvalla esityksellä italialaista Enel Basket Brindisiä vastaan. Ludwigsburg juoksi kotijoukkueelta lopullisesti jalat alta viimeisellä neljänneksellä, joka kirjattiin vieraille 11-25.

Huff heitti 5 pistettä ja korjasi 2 levypalloa näppeihinsä 10 minuutissa. Ludwigsburgin pistehai oli Jason Boone (16/3), kun taas Brindisiltä korkeimman pistemäärän teki Nemanja Milosevic (13/12).

Ludwigsburg on B-lohkossa kolmantena 6 voitolla ja 3 tappiolla.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Lassi Tuovin ja Erik Murphyn Besiktas sai kovan kolauksen jatkohaaveilleen, kun turkkilaiset hävisivät Szolnoki Olaj’lle 85-67 (48-37). Jotta Besiktas (3 voittoa, 6 tappiota) etenee jatkoon E-lohkosta, niin sen pitää voittaa ensi viikolla Pietarin Zenit ja PAOK Thessalonikin pitää hävitä Lietuvos Rytasille.

Murphy jäi ottelussa pisteittä 11 minuutissa, mutta kahmi kämmeniinsä 2 levypalloa. Besiktasin paras oli Maciej Lampe (19/12).

Päätösneljänneksellä puolustustaan merkittävästi tiivistäneen Szolnoki Olaj’in tehokaksikon muodosti Strahinja Milosevic (24/11) ja David Vojvoda (25/6/5).

Lisätietoja: Ottelutilastot

Jatkomahdollisuutensa jo menettänyt Steaua Bukarest ja Gerald Lee junior hävisi kotikentällään Aris Thessalonikille 67-77 (29-39). Thessaloniki ei ollut häviöllä missään vaiheessa peliä, vaikka Bukarest pääsi parhaimmillaan kolmen pisteen päähän toisella puoliajalla.

Leen saldo oli 2 pistettä ja 1 levypallo 15 minuutissa. Bukarestin pistekärki oli Marko Marinovic (14/0), kun taas Thessalonikilta erottuivat Jerel McNeal (21/4) ja Okaro White (16/12).

Steaua Bukarest on D-lohkon pohjassa 2 voitolla ja 7 tappiolla.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Päivitetty