Italian koripalloliitto sulki äskettäin maan pääsarjasta Napolin ja Capo d’Orlandon talousepäselvyyksiin vedoten. Capo d’Orlando valitti päätöksestä liitolle ja liigalle, mutta valitus hylättiin. Nyt seura on siirtynyt siviilioikeuden puolelle ja hakee tuomioistuimelta liiton päätöksien kumoamista.
Italian liigan alkua siirrettiin jo kertaalleen Napolin ja Capo d’Orlandon tilanteiden vuoksi. Nyt liigan on määrä käynnistyä 12. lokakuuta 16 joukkueen vahvuisena. Capo d’Orlando, jolla 17 joukkueen ohjelmaluonnoksessa olisi ollut lepovuoro avauskierroksella, ei ole luovuttanut.
– Seura yrittää loppuun asti. Sarjapaikka on iso juttu niin kaupungille kuin koko saarellekin, kertoi sisilialaisesta Capo d’Orlandosta tavoitettu Haanpää.
Capo d’Orlando ennätti kesän aikana koota iskukykyisen joukkueen, aloittaa harjoittelun ja valmistautumisensa liigakauteen, kun päätös sarjasta sulkemisesta Sisiliaan kantautui.
– Ajattelin, että ammattilaisuralla voi kaikenlaista sattua, muttei tällainen sentään tullut mieleen, Haanpää pohtii.
Harjoitukset jatkuvat
Haanpään ja muiden Capo d’Orlandon pelaajien tilanne on tällä hetkellä sekava. Koska sarjapaikka on seuralta evätty, ovat myös pelaajasopimukset rauenneet. Näin ollen pelaajat ovat vapaita etsimään itselleen uuden työnantajan. Amerikkalainen Drake Diener ehti jo siirtyä Avellinoon, mutta esimerkiksi NBA-konkari Tyus Edney on Haanpään kanssa samassa tilanteessa.
Valituksensa läpimenosta toiveita elättelevä Capo d’Orlando jatkaa harjoitusten pyörittämistä ja kauteen valmistautumista.
– Tilanteen mukaan tässä on elettävä. Nyt jatketaan harjoittelua, mutta pelkästään tämän kortin varaan ei voi hommia jättää, vaan vaihtoehtojakin on kartoitettava, Haanpää kuvaa.
– Totta kai tilanne harmittaa. Kaikki meni todella mukavasti (ennen sarjapaikan menetystä). Tuntui siltä, että on löytynyt sopiva paikka ja hyvä valmentaja. Meillä oli hyvä porukka koossa sekä harjoittelu ammattilaista. Kaikki asioita, jotka edesauttavat kehittymistä.
Kesän maaottelussa sormensa murtanut Haanpää pääsi tositoimiinkin, kun Capo d’Orlando pelasi harjoitusotteluita.
– Pelaamamme harjoituspelit lupasivat hyvää. Sain pelata ja pelit menivät hyvin, päättää Haanpää, joka parhaimmillaan harjoitusottelussa kokosi 12 pisteen saldon.
Italian liigan lisäksi Capo d’Orlandon oli määrä osallistua Euroopan kakkoskilpailuun EuroCupiin. Sarjaa hallinnoiva ULEB ei ole Capo d’Orlandoa vielä sarjaohjelmistaan poistanut. Samassa lohkossa pelaa Teemu Rannikon venäläisseura BC Himki.
Viime kaudella Keravan Kori-80:n kasvatti Haanpää edusti Yhdysvalloissa Valparaison yliopistoa. Ammattilaismahdollisuuden avauduttua Haanpää jätti koulun kesken. Viimeisellä Valparaiso-kaudellaan Haanpää tehtaili 10,0 pistettä ottelua kohden ja upotti kolmosistaan 43,0 prosenttia (58/135).
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_miehet/