Tuukkanen siirtyi Extrugasan riveihin jo menneen kauden aikana. 189-senttinen suomalaissentteri oli ratkaisevassa roolissa Extrugasan voittaessa Espanjan kakkosliigan mestaruuden ja varmistaen näin paikan pääsarjassa.
Piipari siirtyy Espanjaan kotkalaisseura Peli-Karhuista, jonka hän johdatti kuluneella kaudella toiseen peräkkäiseen Suomen cup –mestaruuteen. Siirron taustalla hääri Tuukkanen.
– Reetta väläytteli jo viime kesänä haluaan lähteä uudelleen ulkomaille. Keskustelimme kevään aikana paljon Extrugasan päävalmentajan Victor Lapeñan kanssa. Kun seura alkoi etsiä pelintekijää, kerroin Reetasta ja näytin Lapeñalle yhden maaotteluvideon. Siitä kaikki lähti, Tuukkanen selvittää.
– Olen ollut todella tyytyväinen Extrugasassa, tunnen paikat ja välini valmentajan kanssa ovat erinomaiset. Kun Reetan siirto vielä varmistui, ei ollut vaikea tehdä päätöstä omasta jatkosta. Tämä tuntui kaikin puolin parhaalta ratkaisulta, kertoo Tuukkanen.
Tuukkaselle tuleva kausi on jo viides Espanjassa. Piipari pelasi Espanjan pääsarjassa kauden 2003-04 ennen paluutaan Suomeen. Sekä Tuukkaselle että Piiparille kaavaillaan tulevalla kaudella Extrugasassa suurta roolia. Viimeksi kun kaksikko oli yhdessä samassa seurajoukkueessa, oli jälki tuloksekasta. Tuukkasen ja Piiparin johdattamana Xavierin yliopistojoukkue selviytyi keväällä 2001 USA:ssa kahdeksan parhaan joukkoon jääden voiton päähän tarunhohtoisesta Final Four –lopputurnauksesta. Piipari oli kyseisellä kaudella koko yliopistokoripalloilun paras koriin johtaneiden syöttöjen jakaja 8,3 ”namupassin” keskiarvollaan. Tuukkanen puolestaan varattiin ensimmäisenä suomalaisena ammattilaisliiga WNBA:han, kun New York Liberty huusi suomalaisen nimen neljännellä varauskierroksella.
Menneellä kaudella Reetta Piipari tehtaili naisten SM-sarjassa keskimäärin 17,4 pistettä ottelua kohden. Syöttöjä 170-senttinen pelintekijä jakeli 3,96, joka oikeutti sarjan ykköstilaan. Tuukkanen puolestaan kirjautti Extrugasan riveissä keskiarvoikseen 17,2 pistettä ja 7,3 levypalloa.
Tavoitteena EM-kisapaikka
Ennen Espanjan-komennustaan Tuukkanen ja Piipari keskittyvät tulevat kuukaudet maajoukkueeseen. Suomella on syyskuussa edessään tiukka rupeama, kun se vääntää kättä EM-kisalipuista Romanian sekä Serbia & Montenegron kanssa.
Maajoukkue aloitti valmistautumisensa viime viikonloppuna, kun se kokoontui avausleirille Helsinkiin. Ohjelma jatkuu tiukkana, sillä uutuutena maajoukkueen valmistautumisessa on se, että Suomen eliitille on luotu mahdollisuus harjoitella yhdessä läpi kesän kaksi kertaa päivässä.
– Ensimmäinen leiri oli onnistunut. Haluamme selviytyä EM-kisoihin ja se näkyy niin pelaajissa kuin valmentajissakin. Nyt aloitettiin järjestelmällinen ja kova työ tavoitteen saavuttamiseksi, summasi Tuukkanen.
EM-karsinnoissa Suomi ottaa mittaa kotimaan kamaralla Romaniasta 13.9. Helsingin jäähallissa ja Serbia & Montenegrosta 20.9. Töölön Kisahallissa. Kolmen joukkueen lohkosta yksi selviytyy suoraan Italiassa 2007 järjestettäviin EM-kisoihin. Kakkossijallakin on vielä mahdollisuudet kisoihin voittosuhteen ollessa parempi kuin muiden lohkojen kakkosten.
Lisätietoja: /sarjat_tulokset/ulkomailla_pelaavat_naiset/