Awak Kuier 12 pistettä, 6 levypalloa aloitusviisikossa – Wings hävisi Lynxille kotikentällään

Awak Kuier oli ensimmäistä kertaa WNBA-urallaan Dallas Wingsin aloitusviisikossa, kun Wings hävisi kotikentällään Minnesota Lynxille 90-81 (50-48). Kuier käytti paikkansa erinomaisesti tilastoiden 12 pistettä, 6 levypalloa ja 3 syöttöä 29 minuutin peliajalla.

Awak Kuier käytti tilaisuutensa Wingsin aloitusviisikossa mainiosti. Kuva: Ville Vuorinen.

Tähtilaituri Satou Sabally oli sivussa Wingsin kokoonpanosta, mikä avasi avausviisikon paikan Kuierille. Suomalainen aloitti pelin vahvasti ja heitti 12 pisteestään 7 jo avausneljänneksellä.

Kokonaisuudessaan Kuier pelasi 28 minuuttia ja 57 sekuntia. Kuierin tilastorivi näytti pelin jälkeen 12 pistettä, 6 levypalloa, kolmea syöttöä ja yhtä torjuntaa. Pelitilanneheittonsa Kuier osui 3/8 ja vapaaheittonsa 6/7.

Lynx pääsi keulille kolmannella neljänneksellä. Wings kiri vielä kahdesti yhden pisteen päähän, muttei sen lähemmäksi.

Lynxin parhaat pistenaiset olivat Napheesa Collier (25/5/7 syöttöä) ja Kayla McBride (20/7). Wingsin pistekärki oli Teaira McCowan (23/18).

Wings on edelleen sarjataulukon neljännellä sijalla 18 voitolla ja 16 tappiolla.

> Ottelutilastot

Päivitetty

Henkilöt

Kategoriat

,