Bisons myynyt yli 4,000 lippua Besiktas-peliin – maajoukkuelegendat kutsuttu Jäähallin lehtereille keskiviikkona

Loimaan Bisons hakee Eurocup-kautensa toista voittoa keskiviikkona Helsingin Jäähallissa, kun Nordenskiöldinkadun palloilumekkaan saapuu turkkilainen Besiktas Istanbul, joka pelasi viime kaudella Euroliigaa. Bisons on myynyt ennakkoon yli 4,000 lippua ja kutsuu maajoukkuelegendat Jäähallin lehtereille keskiviikkona.

Bisons-faneille ja muillekin on taas luvassa Eurocup-juhlaa keskiviikkona. Kuva: Tytti Nuoramo.

Lipunmyynnin vauhdikkaasta avauksesta johtuen Jäähallin yläkatsomo avattiin lipunmyynnille jo sunnuntaina. Bisonsin edellistä Eurocup-kotipeliä seurasi Jäähallissa 6,142 katsojaa, joka on samalla Bisonsin historian uusi katsojaennätys.

Bisonsin 6,142 kotikatsojan saldo on tällä hetkellä Eurocupin toiseksi kovin. Suuremmat katsojamäärät ovat kirjauttaneet toistaiseksi ainoastaan CAI Zaragoza (Espanja) sekä Valencia BC (Espanja).

Bisons on lisäksi kutsunut joukon entisiä ja nykyisiä Suomen maajoukkuelegendoja seuraamaan keskiviikon huippuottelua Jäähallille. Bisons haluaa eleellään kunnioittaa suomalaista koripalloperintöä ja antaa kunniaa legendoille. Kutsuttuna ovat niin miehet kuin naiset seuralaisineen, ja Suomen maajoukkuelegendoja tullaan muistamaan ennen ottelua koko Helsingin Jäähallin voimin.

Loimaa Bisons – Besiktas Istanbul keskiviikkona 30.10. klo 20:00 alkaen Helsingin Jäähallilla.

Lisätietoja: Bisonsin tiedote

Päivitetty

Kategoriat