Bullsille avausvoitto, Markkanen naulasi ratkaisukolmosen

Lauri Markkanen hurjasteli jo kauden toisen tupla-tuplansa 14 pistettä ja 12 levypalloa, kun Chicago Bulls nappasi NBA-kauden avausvoittonsa Atlanta Hawksia vastaan loppunumeroin 91-86. Lempinimeään ”The Finnisher” mukailevasti Markkanen upotti viimeisellä minuutilla ratkaisevan kolmosen, jolla Bulls lipesi Hawksin ulottumattomiin.

Lauri Markkanen ja Chicago Bulls hakivat avausvoittonsa NBA:ssa. Kuva: Ville Vuorinen.


Markkanen tuskaili kaukoheittonsa kanssa ottelun alussa, mutta haki pisteensä ajamalla ahnaasti kohti koria. ”King in the North” näytti koko arsenaalinsa aina euro step- viimeistelyistä voimakkaisiin donkkeihin.

Bullsin ollessa pisteen johdolla minuutti ennen loppusummeria Markkasen ja Jerian Grantin (11/4/7 syöttöä) välinen pick and pop -peli vei kotijoukkueen Hawksin ohitse lopullisesti, kun Markkasen tyylipuhdas hyppyheitto kolmosen takaa sujahti sukan pohjalle.

– En pelkää ratkaisuhetkiä. Vaikka heittoni ei uponnut pelin alussa, niin jatkoin uskomista, että jokainen heittoni menee sisään, Markkanen kommentoi ottelun jälkeen.

Markkanen ansaitsi peliaikaa 30 minuuttia, joiden aikana hän heitti pelitilanneheittonsa 5/13 (38,5%) ja kolmosensa 2/8 (25,0%). Lisäksi Markkanen keräsi 12 levypalloa ja jakoi yhden syötön. Bullsin paras pistemies oli Robin Lopez 16 pisteellä ja kahdeksalla levypallolla. Hawksilta taas onnistui italialaistakuri Marco Belinelli (23/2).

Seuraavan kerran Bulls pelaa lauantain ja sunnuntain välisenä yönä, kun Chicago kohtaa Oklahoma City Thunderin.

Lisätietoja: Ottelutilastot: Hawks – Bulls

Päivitetty