Kenya Robinson seitsemäntenä yli 5000 pisteen

New Orleansin yliopistossa aikanaan koripallo-oppinsa saanut Kenya Robinson rikkoi sunnuntaina naisten SM-sarjassa seitsemäntenä pelaajana kautta aikain 5000 tehdyn pisteen rajan runkosarjassa.

Raja särkyi Äänekosken Huiman voittoisassa pelissä Forssassa, jossa Robinson teki 15 pistettä. Hänen kokonaissaldonsa on nyt 5010 pistettä. Robinson on pelannut syksystä 1997 lähtien 260 runkosarjapeliä, joten ottelukohtaiseksi pistekeskiarvoksi tulee kova 19,3.

Muillakin pelin osa-alueilla Robinson on ollut joukkueilleen huippuarvokas: levypalloja 3295 (keskiarvo 12,7) ja koriin johtavia syöttöjä 542 (2,1).

Robinson on valittu kahdesti, vuosina 1998 ja 2001, naisten SM-sarjan parhaaksi ulkomaalaisvahvistukseksi.

Kuluvalla kaudellakin 182-senttinen ja maaliskuussa 38 vuotta täyttävä Robinson johtaa SM-sarjan korintekijätilastoa 21,3 pisteen keskiarvollaan. Lisäksi hän on niin levypallo- (12,0) kuin syöttötilastossa (2,6) neljäntenä sekä riistotilastossa kolmantena (3,7).

Lisätietoja: /sarjat_tulokset/naisten_sm-sarja/

Päivitetty