
Pirkka Street Basket vieraili torstaina aurinkoisessa Laitilassa tarjoamassa liikunnan riemua noin parille sadalle alakoululaiselle. Laitila isännöi kiertuekaupunkina ensimmäistä kertaa, mutta tapahtuman paikkakunnalle järjestänyt seura Uudenkaupungin Korihait on jo vanha tekijä katukoristapahtumien parissa. Korihaiden toiminnanjohtaja Marko Ruohola kertoo, että tapahtuma haluttiin saada nyt laajenevan seuran mukana myös sen muihin toiminta-alueen kaupunkeihin. Ruohola myöntää toivovansa, että tapahtumalla saataisiin herätettyä kiinnostusta korista kohtaan ja mahdollisesti myös innostettua uusia harrastajia Laitilassa syksyllä starttaavaan junnuryhmään.
-Uudessakaupungissa Korihait ovat järjestäneet katukoriskiertueen tapahtumia jo monia vuosia. Seuramme on kuitenkin laajentamassa toiminta-aluettaan kahdeksan kunnan alueelle, joten päätimme nyt tänä vuonna järjestää tapahtumat niin Uuteenkaupunkiin kuin Latilaankin. Itse asiassa halusimme mukaan myös Rauman, mutta se ei mahtunut kiertueaikatauluun, Ruohola nauraa.
-Tavoitteenamme on ennenkaikkea edistää liikuntaa ja korista omilla paikkakunnillamme. Alakoululaisille suunnatulla tapahtumalla saadaan kokonaisvaltaisesti parasta mahdollista mainosta korikselle. Volyymi tänään ei ehkä ole ihan niin iso, kuin alunperin toivoimme, tapahtumaan kun olisi mahtunut enemmänkin koululaisia. Tämä on kuitenkin hyvä startti, voimme olla tyytyväisiä.
Tapahtuma oli löytänyt innostusta koulujen keskuudessa, sillä pienemmästä osallistujamäärästä huolimatta luokkia oli saatu mukaan kaupungin jokaisesta koulusta. Kuudesluokkalaiset Maria ja Milla, sekä viidennellä luokalla opiskelevat Vera ja Iina nauttivat päivästä tanssien energisesti kenttien laidalla. Tytöt olivat jo pelanneet kaksi peliä, mutta edessä olisi vielä yksi ennen päivän päättymistä.
-Täällä kivointa on hyvä musiikki! Vera huudahtaa ja alkaa välittömästi näyttää muutamia osaamiaan hiphop-liikkeitä.
-Kivaa on myös se, että kukaan ei saa valkata omaa vastustajaansa. Paljon parempi se on tälleen.
Myös muiden tyttöjen mielestä tanssi on pop ja päivän paras juttu. Mutta saa koripallokin vähän nyökkäilyä ja myöntelevää hyminää.
-On pelaaminenkin kivaa. Me ollaan pelattu korista koulussakin liikuntatunneilla, ja välitunneilla myös. On mukavaa, kun sitä voi pelata kavereiden kanssa yhdessä ja pitää siinä sitten samalla hauskaa.
Pirkka Street Basket 2016 on osa Suomen koripalloliiton ja Keskon päivittäistavarakaupan yhteisvastuullista Pikkusudet-hanketta, jonka tavoitteena on edistää lasten liikkumista. Hanke toteutetaan yhteistyössä paikallisten koripalloseurojen ja K-ruokakauppiaiden kanssa.
Lisätietoja: Pikkusudet, Instagram
