Petteri Koponen heitti 16 pistettä Euroliigassa

Petteri Koposen vauhti sen kuin yltyy, kun hän oli Barcelonan toiseksi paras pistemies torstai-iltaisessa Euroliigan ottelussa Zalgiris Kaunasia vastaan. Barcelona otti kotikentällään ottelusta 92-86 (36-35)-voiton.

Petteri Koponen on jo palannut Barcelonan harjoituksiin, mutta ei ole vielä pelikunnossa. (Kuva: Ville Vuorinen)

Barcelona otti heti alusta isännän otteet ja piti ohjia käsissään. Koponen pääsi ensimmäisen neljänneksen lopulla kentälle ja upotti toisella komeasti seitsemän pistettä. Kolmannella neljänneksellä Zalgiris käväisi hetkellisesti jo johdossa, mutta Barcelona lähti viimeiselle jaksolle kuuden pisteen johdossa.

Päätösneljänneksellä Koponen nousi esiin. Hän heitti Barcelonalle viisi pistettä peräkkäin ja nopeasti perään vielä kakkosen nostaen eron jo yhdeksään pisteeseen. Liettualaiset kirivät vielä kahden pisteen päähän ennen kuin Tyrese Rice (20) upotti vapariviivalta lopullisesti Zalgiriksen voittohaaveet.

Koponen heitti hyvällä prosentilla 16 pistettä ollen Ricen kanssa joukkueensa parhaat pistemiehet. Barcelona on voittanut nyt kuudesta pelistään neljä ja nousi mukaan kärkikamppailuun. Katalonialaiset ovat edelleen tappioitta niissä otteluissa missä Koponen on pelannut.

Lisätietoja: Ottelutilastot

Päivitetty