
Koponen oli tehokkaana heittäessään 15 minuutissa 13 pistettä. Koposen sihti oli jälleen kohdillaan, kun kolmen pisteen heitot putosivat 3/4 ja kakkoset 2/3. Koponen tilastoi lisäksi kaksi levypalloa ja kaksi syöttöä. Barcelonan voittolukemat olivat lopulta 121-56 (57-26). Barcelona on sarjassa kolmantena.
Sasu Salinin Malaga haki tärkeän voiton kaataessaan Obradoiron vieraissa jatkoajan jälkeen 97-91 (85-85, 28-45). Salin heitti kuusi pistettä ja antoi yhden syötön. Malaga tukevoitti asemiaan kärkikastissa ollen nyt viidentenä.
Lindbomin tupla-tupla (14 pistettä ja 13 levypalloa) ei riittänyt kantamaan Osijekia voittoon Sibenikia vastaan. Lindbom tilastoi myös kolme syöttöä 71-73 (30-26) päättyneessä ottelussa. Osijek on sarjassa kahdeksantena.
Romanian liigassa Matti Nuutinen oli edelleen sivussa, kun Pitesti hävisi kotonaan Timisoaralle 79-84 (39-42). Pitesti on ylemmässä jatkosarjassa kuudentena.
Jukka Toijalan luotsaama Steaua Bukarest paranteli asemiaan ottamalla 82-68 (41-33)-voiton Oradean vieraana. Voitolla Steaua nousi ylemmässä jatkosarjassa kolmanneksi.
Tshekin liigassa Alexander Madsenin USK Praha aloitti playout-ottelut 78-95 (43-32)-tappiolla Jindrichuv Hradecille. Madsen ei pelannut ottelussa. USK Praha pitää kärkipaikkaa neljän joukkueen playout-lohkossa.
Ranskan liigassa Lassi Tuovin valmentama Gravelines-Dunkerque otti tärkeän voiton kaataessaan vieraskentällä Le Portelin 80-69 (45-28). Gravelines-Dunkerque on sarjassa nyt kymmenentenä voiton päässä pudotuspelipaikasta.
Tuomas Iisalon ja Vesa Vertion valmentama Crailsheim otti toisen voittonsa Saksan ProA-liigan pudotuspeleissä voittaessaan Hanaun vieraissa selvästi 107-82 (59-38). Crailsheim johtaa otteluvoitoin 2-0 ja on voiton päässä välieräpaikasta.
