Piipari toimitti perille jo 500. korisyöttönsä

Peli-Karhujen takamiesvirtuoosi Reetta Piipari, 32, antoi lauantaina Hyvinkään Pontevaa vastaan kahdeksan koriin johtanutta syöttöä. Samalla Piipari nosti syöttösaaliinsa päälle viidensadan vasta kahdeksantena pelaajana kautta aikain.

Reetta Piiparin heitot toivat pronssimitalin Kotkaan.

Piiparilla on tällä hetkellä koossa kaikkiaan 505 koriin johtanutta syöttöä. Hänen Suomen uran keskiarvonsa on 3,1 syöttöä ottelua kohden.

Piipari pelasi ensimmäisen kerran SM-sarjatasolla syksyllä 1996. Hänelle on kertynyt runkosarjassa kaikkiaan 164 ottelua sekä 2153 pistettä (keskiarvo 13,1).

Piipari on kautta historian ainoa suomalainen koripalloilija, joka on USA:n suurten yliopistojen liigassa (NCAA) saavuttanut yhden kauden aikana jonkin tilastokategorian ykkössijan. Kaudella 2000/01 Piipari oli koko NCAA:n paras syöttäjä 8,3 passin keskiarvolla. Piipari pelasi tuolloin Xavierin yliopistojoukkueessa.

Ammattilaisena Piipari on pelannut Espanjassa Zaragozan, Extrugasan ja Islas Canariasin paidoissa. Kotimaassa hän on edustanut Catzia ja PeKaa. Naisten maaotteluja Piipari on pelannut 106, ja nuorten maaotteluita 20.

Naisten SM-sarjan kaikkien aikojen paras syöttäjä on Kenya Robinson, jolla on koossa hurjat 849 passia.

Lisätietoja: Reetta Piipari

Päivitetty