Avtadorin kannalta ottelu näytti jo hetken hyvältä, kun kotijoukkue repi 7 pisteen johtoaseman 4 minuuttia ennen loppusummeria 82-75. Gran Canaria ja Salin päättivät toisin ja juoksivat seuraavat kaksi minuuttia 10-0 ”Malmin roskisdyykkarin” tehdessä 5 pistettä putkeen.
Kotijoukkue kykeni kuitenkin tasoittamaan pelin tilanteeseen 85-85, mutta Salin vei Gran Canarian jälleen johtoon ja viimeisteli pelin hetkeä myöhemmin rikkomalla Avtadorin prässin. Salin heitti kakkosensa 4/5, kolmosensa 3/9, vapaaheittonsa 2/2 ja kirjautti 19 pisteensä lisäksi 2 levypalloa ja 2 syöttöä.
Salinille apuja antoivat D.J. Seeley (14/2), Sitapha Savane (13/6) ja Alen Omic (12/7). Saratovin tehokaksikko oli Travis Peterson (19/5) ja Jeremy Chappell (17/2).
Lisätietoja: Ottelutilastot
Shawn Huffin Ludwigsburg taas hävisi Eurocupissa Umana Reyer Venicelle 71-64 (36-28). Venetsialaiset ratkaisivat pelin jo kolmannella neljänneksellä johtaen parhaimmillaan 16 pistettä, mutta Ludwigsburg teki kaikkensa kuroakseen piste-eron vuoksi.
Huff pelasi reilut 21 minuuttia heittäen 6 pistettä ja hakien 5 levypalloa. Ludwigsburg oli kuitenkin vahvasti Tekele Cottonin (17/2) varassa. Reyeriltä vaikeasti pysäytettäviä olivat Phillip Goss (16/4/4 syöttöä) ja Jarrius Jackson (13/3).
Lisätietoja: Ottelutilastot
Jamar Wilsonin Partizan voitti Belgradin paikalliskamppailussa maanantai-iltana KK Crvena zvezda tulisen ja tunteikkaan kamppailun jälkeen 86-81 (44-48). Partizan heitti päätöshetkillä vaikeitakin heittoja sisään 5000 katsojan riemuksi ja pääsi korjaamaan paikallisvoiton nimiinsä.
Wilson pelasi jälleen mainion pelin heittäen 15 pistettä ja jakaen 2 syöttöä. Partizanin pistekärki oli Kevin Jones (17/4), kun taas Crvena zvzdan tehokkain oli Maik Zirbes (26/7).
Lisätietoja: Ottelutilastot
