Tämän kevään ylioppilaskatraaseen kuuluva Vilja Kesänen teki heti ensimmäisellä kaudellaan naisten SM-sarjassa keskiarvokseen 14,2 pistettä, jonka lisäksi hän napsi 3,5 levypalloa ottelua kohden. Vilja Kesänen on ehdokkaana naisten SM-sarjan vuoden tulokkaaksi.
179-senttinen Vilja Kesänen on edustanut Suomea yhteensä 36 nuorten maaottelussa. Hänellä on palkintokaapissaan muun muassa A- ja B-tyttöjen SM-kultaa, jotka hän saavuttanut kasvattajaseuransa Orimattilan Jymyn riveissä. Vuonna 2006 Vilja valittiin B-tyttöjen ja vuonna 2008 A-tyttöjen kauden parhaaksi pelaajaksi.
Viljan isosisko, naisten maajoukkueen pelintekijä Vilma Kesänen on pelannut Catzissa kaksi kautta. Vilma Kesäsellä on sopimus Catzin kanssa myös ensi kaudesta. Lisäksi Catzilla on sopimus Jelena Reshetkon sekä päävalmentajaksi nostetun Mika Haakanan kanssa.
Lisätiedot: Catz Lappeenrannan nettisivut
